w ,

3 typy narcyzów, na których powinniśmy uważać

Pierwsza ranka to zawsze wielka niewiadoma. Spodziewać można się dosłownie wszystkiego. Nowo poznana osoba może jednak nie ujawnić nam wszystkich swoich cech, dlatego konieczna jest odpowiednia jej obserwacja. Jeśli zauważysz cechy, które Ci nie odpowiadają, miej się na baczności. Nigdy nie wiesz, z kim masz do czynienia.

Być może trafisz na jeden z trzech typów narcyzów, których bezwzględnie należy się wystrzegać. Nie wiesz, jak ich rozróżnić? Podpowiadamy!

najgorsze cechy mężczyzn
Fot. Pexels.com

Kim jest narcyz?

Osobowość narcystyczna jest coraz częściej powielanym schematem charakterologicznym. To zachwiania osobowości, najczęściej spotykane u mężczyzn, dotykające takich sfer jak nadmierna manipulacja i wykorzystywanie psychiczne drugiej osoby. Osoby dotknięte syndromem narcyza zawsze stawiają siebie na pierwszym miejscu i nie wiedzą zupełnie czym jest altruzim.

Narcyz – ekshibicjonista

Jak go rozpoznać? Uwielbia być w centrum uwagi. Jego zdanie jest zawsze najważniejsze. W życiu przeżył najwięcej, więc ma też najwięcej do powiedzenia. Każda inna historia nie ma znaczenia, kiedy to on zabiera głos. Pewność siebie, która z niego emanuje, potrafi wbić w podłogę niejedną osobę. Nie ma za grosz cierpliwości, a jego jedyna miłość to on sam. Nawet jeśli próbuje Ci wmówić, że jest inaczej, nie wierz w to. Prędzej czy później pokaże Ci swoje prawdziwe oblicze.

Narcyz – dominator

To wyjątkowo trudny typ, któremu przyjemność sprawia ranienie innych. Podstawowe założenia jego egzystencji, to podporządkowanie sobie partnera w taki sposób, aby ten był mu maksymalnie uległy. Nie może przeboleć, jeśli ktoś jest w czymś lepszy od niego. Zazdrość i zawiść to jego główne cechy. Nie wie, czym są komplementy, a swojego partnera jedynie gani za wszystko, co zrobi. Uwielbia zaniżać samoocenę ludzi, którzy go otaczają. Narcyz dominator nie będzie gryzł się w język, jeśli coś mu się nie spodoba. Nawet na pierwszej randce jest w stanie ocenić wygląd drugiej osoby niezwykle dosadnie.

Narcyz – na dystans

To chyba najmniej rzucający się w oczy typ narcyza. Uwielbia grzać się w blasku innych osób. Co to oznacza? Czerpie przyjemność z sukcesów innych. Chętnie podpina się pod bogate i znane towarzystwo, aby czerpać profity z ich sukcesów. Często zgrywa ofiarę, aby inni mu współczuli i nie odrzucali. Uwielbia, kiedy partner się nim opiekuje, bo w końcu nikt nigdy nie miał gorzej od niego.