w ,

Mózg mężczyzny, który zostaje ojcem, zmniejsza się!

Od dawna wiadomo, że organizm kobiety ulega zmianie po narodzinach dziecka. Okazuje się jednak, że również ciało mężczyzny – a dokładniej jego mózg – nie pozostaje obojętne na tę życiową rewolucję. Ostatnie badania wykazały, że mózg ojca zmniejsza się po narodzinach pierwszego dziecka. Wbrew pozorom jednak nie jest zły objaw, a przyszli tatusiowie nie mają się czego obawiać!

mózg mężczyzny po zostaniu ojcem
Fot. Pexels.com

Mózg po narodzinach dziecka – przebieg badania

Badanie nad mózgiem ojca po narodzinach pierwszego dziecka zostało przeprowadzone przy współpracy amerykańskich i hiszpańskich naukowców. Tych narodowości byli też wybrani do grupy badanych mężczyźni. Opis przebiegu badania i jego wyniki opublikowano w magazynie naukowym „Cerebral Cortex”.

W badaniu wzięło udział 40 mężczyzn, którzy poddali się rezonansowi magnetycznemu w czasie trwania ciąży partnerki oraz kilka miesięcy po przyjściu potomstwa na świat. Zaobserwowano niewielkie, choć istotne, zmniejszenie się objętości kory mózgowej. W efekcie możemy mówić o zmniejszeniu się mózgu wraz z zostaniem ojcem.

Obszar, który uległ redukcji w szczególności, to tzw. sieć stanu domyślnego. Odpowiedzialna jest ona za tworzenie emocjonalnej więzi między rodzicem a dzieckiem. Czy to zatem oznacza, że więź ta ulega osłabieniu? Nic bardziej mylnego!

Świeżo upieczony tata według neurologów

Jak się okazuje, zmniejszenie danej partii mózgu wcale nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie: jest o oznaka tworzenia się ciepłej, intensywnej, naturalnej więzi z nowonarodzonym dzieckiem.

mózg ojca zmienia się po pierwszym dziecku
Fot. Pexels.com

Dodatkowo w badaniu wzięła udział także 17-osobowa grupa kontrolna bezdzietnych mężczyzn z Hiszpanii. Analizując wyniki wszystkich uczestników badania, naukowcy doszli do wniosku, że u ojców zachodzą zmiany neurologiczne wskazujące na większe rozumienie społeczne oraz lepsze wykorzystanie pamięci wzrokowej.

Przełomowe odkrycie

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z przełomowości tego odkrycia. Jednak dotychczas interesowano się głównie zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka. Zmiany te dotyczą także mózgu, a w szczególności obszarów zaangażowanych w przetwarzanie sygnałów społecznych.

Wyjątkowe jest natomiast to, że na swój sposób podobnie reaguje organizm mężczyzny, który nie może bezpośrednio doświadczyć ciąży i porodu. Badania jednak każą skłonić się ku twierdzeniu, że świeżo upieczeni ojcowie również przechodzą emocjonalną metamorfozę, która sprawia, że nawiązują ze swoim potomstwem wyjątkową więź.

To także dowód na to, że narodziny dziecka są dla mężczyzn na tyle silnym i przełomowym wydarzeniem w życiu, że doprowadzają do przekształceń o charakterze neurologicznym.