w

Związek z jedynakiem – jakie ma zalety i wady?

Z jakiegoś powodu jedynak rzadko jest wskazywany jako dobry partner. Czy to z powodu przypisywanego mu egoizmu? A może obawy budzi to, że w dzieciństwie mógł być oczkiem w głowie swoich rodziców? Albo że nie uznaje kompromisów, bo nigdy nie musiał się z nikim dzielić? Warto jednak rozprawić się z tym mitem i udowodnić, że bycie jedynakiem może nieść też ze sobą wiele pożytku dla innych. Zobaczmy, jak wygląda związek z jedynakiem!

związek z jedynakiem
Fot. Pexels.com

Związek z jedynakiem – czy faktycznie jest inny?

Zacznijmy jednak od tego, czy faktycznie związek z jedynakiem różni się od związku z mężczyzną mającym rodzeństwo. A może liczba rodzeństwa też ma znaczenie? W końcu co innego mieć jedną siostrę lub jednego brata, a co innego pochodzić z wielodzietnej rodziny.

W rzeczywistości najwięcej zależy od indywidualnych cech charakteru i sposobu, w jaki wchodzi się w relacje i traktuje drugiego człowieka. A to może być kompletnie niezależne od bycia jedynakiem, choć wiadomo, że większość wzorców wzięliśmy najprawdopodobniej z rodzinnego domu.

To jednak nie zmienia faktu, że inne doświadczenia będzie miał jedynak, a inne osoba wychowująca się z rodzeństwem, co może mieć wpływ na późniejsze związki. Na szczęście wpływ ten może być też bardzo pozytywny!

Zalety partnera-jedynaka

Związek z jedynakiem może mieć naprawdę dużo zalet. Często mamy do czynienia z osobą, która ceni sobie niezależność, prawo do prywatności i samotności, a także szybko się usamodzielniła. Wbrew pozorom to, że jedynak nie musiał się z nikim dzielić i dogadywać w dzieciństwie, nie oznacza, że będzie przekraczał granice innych. Cechuje go zwykle duże poszanowanie dla cudzej własności.

Jeśli zatem z powodu rodzeństwa brakowało ci samotności i własnej przestrzeni i ktoś nieustannie brał bez pytania twoje rzeczy, związek z jedynakiem ci to zrekompensuje!

Jedynak potrafi być też niekiedy mniej kłótliwy niż ktoś, kto miał rodzeństwo. Jest przyzwyczajony do dorosłej argumentacji, a także do brania odpowiedzialności i nie zrzucania winy na innych.

partner jedynak
Fot. Pexels.com

Co więcej, jedynacy często mają bardzo dobre relacje ze swoimi rodzicami jako jedynymi najbliższymi członkami rodziny. Zwykle też mogą pochwalić się znacznym gronem przyjaciół, a także wykazują sympatię do rodziny partnerki.

Wady partnera-jedynaka

Czy związek z jedynakiem może mieć jednak jakieś wady? Oczywiście, bycie jedynym dzieckiem faktycznie niesie ze sobą ryzyko przesadnej uwagi rodziców. Jedynak mógł być rozpieszczany, a każda jego zachcianka była spełniana. Z drugiej strony, mógł mieć też zapracowanych rodziców, którzy nie mieli czasu i chęci poświęcać się rodzinnym relacjom, przez co za samodzielnością jedynaka  kryła się również samotność i deficyt uwagi.

Te cechy i doświadczenia nie muszą się ujawnić, ale jeśli mają gdzieś swoje źródło, z dużym prawdopodobieństwem wpłyną negatywnie na związek.