w

Krytykowanie i ocenianie innych. Dlaczego nie warto tego robić?

Są ludzie, którzy uwielbiają krytykować lub oceniać innych. Rozmowy z nimi głównie toczą się na temat tego, co kto zrobił lub powiedział, a oni sami zdają się zawsze wszystko wiedzieć najlepiej. Choć tę skrajną postawę obiera tylko część społeczeństwa, niemal każdemu z nas zdarza się czasem oceniać innych. Bywa, że jesteśmy przy tym święcie przekonani o słuszności swoich opinii. I choć rzeczywiście mogą być one bliskie prawdy, wcale nie usprawiedliwia nas to przed nadmiernym komentowaniem czyjegoś życia.

fot. pixabay.com

Prawda jest taka, że najczęściej ocenianie wynika z konkretnych, niekoniecznie właściwych pobudek. Ludzie oceniają innych, bo chcą poczuć się lepiej, kieruje nimi zazdrość lub też dlatego, że nie potrafią wykazać się odpowiednią empatią. Kiedy natomiast ktoś zwraca im uwagę, tłumaczą się tym, że nieprzychylne komentarze są po prostu konstruktywną krytyką. Niestety, zazwyczaj nie przynoszą one żadnych korzyści, lecz przeciwnie – same szkody. Dlaczego nie warto zatem oceniać innych?

Pogorszenie relacji społecznych

Tendencja do oceniania i krytykowania może przyczynić się do pogorszenia relacji z rodziną lub przyjaciółmi. Nikt nie lubi, kiedy się go krytykuje, więc przebywanie z osobą, której notorycznie nie podoba się to, co robimy, bywa męczące. Jeśli zatem lubisz oceniać poczynania innych, może dojść do tego, że bliskie osoby przestaną opowiadać ci o swoich problemach. Nie będą chciały słuchać moralizowania i twoich rad, o które tak naprawdę wcale nie prosiły. Konsekwencją tego będzie rozluźnienie waszej relacji, a w niektórych przypadkach zakończenie znajomości w atmosferze konfliktu.

Epatowanie negatywnymi emocjami

Krytykowanie wszystkiego i wszystkich dookoła może godzić nie tylko w osoby, o których mówisz, ale również w ciebie! Kiedy skupiasz się na negatywnej ocenie, wypełniasz się przy tym negatywnymi emocjami. Rozpoczynanie rozmowy z przyjaciółką od zauważania czyichś błędów w błyskawiczny sposób toruje przebieg spotkania. Łatwo popadacie wtedy w wir krytykowania i mówienia o wszystkim, co wam się nie podoba. Zupełnie nie zauważając przy tym, że w tym czasie mogłybyście porozmawiać o tym, co przyjemne i tym samym polepszyć swoje samopoczucie…

Odwracanie uwagi

Ocenianie i krytykowanie innych jest niekorzystne jeszcze z jednego ważnego powodu. Często jest ono sposobem na odwrócenie uwagi od swoich własnych problemów. O wiele łatwiej jest bowiem doszukiwać się błędów u innych, niż skupić się na tym, co można poprawić w sobie samym. Kiedy mówimy o sprawach dotyczących otaczających nas ludzi, po prostu nie myślimy o tym, co nas boli. Za każdym razem, gdy zaczniesz więc negatywnie oceniać swoje otoczenie, zastanów się, dlaczego to robisz. Czy nie odwracasz się w ten sposób od własnych kłopotów?