Z jakiegoś powodu jedynak rzadko jest wskazywany jako dobry partner. Czy to z powodu przypisywanego mu egoizmu? A może obawy budzi to, że w dzieciństwie mógł być oczkiem w głowie swoich rodziców? Albo że nie uznaje kompromisów, bo nigdy nie musiał się z nikim dzielić? Warto jednak rozprawić się z tym mitem i udowodnić, że bycie jedynakiem może nieść też ze sobą wiele pożytku dla innych. Zobaczmy, jak wygląda związek z jedynakiem!
Związek z jedynakiem – czy faktycznie jest inny?
Zacznijmy jednak od tego, czy faktycznie związek z jedynakiem różni się od związku z mężczyzną mającym rodzeństwo. A może liczba rodzeństwa też ma znaczenie? W końcu co innego mieć jedną siostrę lub jednego brata, a co innego pochodzić z wielodzietnej rodziny.
W rzeczywistości najwięcej zależy od indywidualnych cech charakteru i sposobu, w jaki wchodzi się w relacje i traktuje drugiego człowieka. A to może być kompletnie niezależne od bycia jedynakiem, choć wiadomo, że większość wzorców wzięliśmy najprawdopodobniej z rodzinnego domu.
To jednak nie zmienia faktu, że inne doświadczenia będzie miał jedynak, a inne osoba wychowująca się z rodzeństwem, co może mieć wpływ na późniejsze związki. Na szczęście wpływ ten może być też bardzo pozytywny!
Zalety partnera-jedynaka
Związek z jedynakiem może mieć naprawdę dużo zalet. Często mamy do czynienia z osobą, która ceni sobie niezależność, prawo do prywatności i samotności, a także szybko się usamodzielniła. Wbrew pozorom to, że jedynak nie musiał się z nikim dzielić i dogadywać w dzieciństwie, nie oznacza, że będzie przekraczał granice innych. Cechuje go zwykle duże poszanowanie dla cudzej własności.
Jeśli zatem z powodu rodzeństwa brakowało ci samotności i własnej przestrzeni i ktoś nieustannie brał bez pytania twoje rzeczy, związek z jedynakiem ci to zrekompensuje!
Jedynak potrafi być też niekiedy mniej kłótliwy niż ktoś, kto miał rodzeństwo. Jest przyzwyczajony do dorosłej argumentacji, a także do brania odpowiedzialności i nie zrzucania winy na innych.
Co więcej, jedynacy często mają bardzo dobre relacje ze swoimi rodzicami jako jedynymi najbliższymi członkami rodziny. Zwykle też mogą pochwalić się znacznym gronem przyjaciół, a także wykazują sympatię do rodziny partnerki.
Wady partnera-jedynaka
Czy związek z jedynakiem może mieć jednak jakieś wady? Oczywiście, bycie jedynym dzieckiem faktycznie niesie ze sobą ryzyko przesadnej uwagi rodziców. Jedynak mógł być rozpieszczany, a każda jego zachcianka była spełniana. Z drugiej strony, mógł mieć też zapracowanych rodziców, którzy nie mieli czasu i chęci poświęcać się rodzinnym relacjom, przez co za samodzielnością jedynaka kryła się również samotność i deficyt uwagi.
Te cechy i doświadczenia nie muszą się ujawnić, ale jeśli mają gdzieś swoje źródło, z dużym prawdopodobieństwem wpłyną negatywnie na związek.