w

Związek na całe życie. Co sprawia, że relacja dwojga ludzi jest długotrwała i przynosi szczęście?

„I nie opuszczę cię aż do śmierci”. Słowa przysięgi małżeńskiej są znane prawie każdemu. Większość ludzi marzy bowiem o zbudowaniu trwałej i szczęśliwej relacji i trwaniu w niej przez wiele lat. Niestety, w obecnych czasach długotrwałe związki są coraz rzadsze, a z roku na rok przybywa coraz więcej rozwodników.

Być może zastanawiasz się gdzie tkwi sekret udanych związków. Choć nie ma recepty na związek idealny, istnieją pewne cechy, które łączą długotrwałe i szczęśliwe relacje.

O jakich cechach mowa?

Umiejętność wybaczania

W związku z krótkim stażem zazwyczaj dominują pozytywne emocje i romantyczne chwile. Ta sielanka kończy się w momencie pojawienia się pierwszych problemów. To, w jaki sposób dane osoby sobie z nimi poradzą, dużo mówi o przyszłości ich związku. Umiejętność wysłuchania drugiej strony, zrozumienia i wybaczenia popełnianych błędów jest prawdziwą wartością.

Należy jednak pamiętać, że nie chodzi o ślepe wybaczanie każdych przewinień, a jedynie tych, które mieszczą się w ustalonych wspólnie granicach.

Rozmowa, która nigdy się nie nudzi

Jedną z naczelnych cech ludzi, którzy spędzą ze sobą długie lata, jest umiejętność rozmowy. To dzięki niej relacja rozwija się i nie zatraca w codziennej rutynie. Jeśli dwie osoby w gąszczu codziennych spraw zapominają, aby porozmawiać jak minął dzień, najprawdopodobniej to jedynie kwestia czasu, kiedy oddalą się od siebie i będą czuć coraz mniejsze przywiązanie.

Akceptacja wad i słabości

Ciągła próba zmienienia drugiej osoby według swoich upodobań może sprawić, że nawet z pozoru udany związek w ostateczności się rozpadnie. Nikt nie lubi czuć się nieakceptowany i niedoceniany takim, jakim jest. Długotrwałe związki to te, w których partnerzy zdają sobie sprawę ze swoich wad i godzą się na nie.

Wspólne cele i wyzwania

Spoiwem, które doskonale łączy dwie osoby są wspólne marzenia i ich realizacja. Mimo tego, że każdy z partnerów powinien mieć swoje pasje i tak zwane „własne życie” nie powinno u nich zabraknąć również wspólnej sfery. Ludzie, którzy razem osiągają kolejne życiowe cele są zdecydowanie bardziej zaangażowani w swoją relację, a to sprawia, że chcą wspólnie spędzać kolejne lata.