w

Związek, który niszczy. 5 cech toksycznego partnera

Związek z drugą osobą z założenia ma nam przynosić poczucie szczęścia i spełnienia. W wielu przypadkach okazuje się jednak źródłem problemów i ciągłego cierpienia. Toksyczny związek nie przynosi satysfakcji, a mimo to wielu osobom bardzo trudno jest go zakończyć.

Jak rozpoznać toksyczny związek i nie dać się wplątać w emocjonalnie niszczącą relację? Poznaj 5 cech toksycznego partnera.

Chorobliwa zazdrość

Jednym z niepożądanych zachowań jest zazdrość, która tak naprawdę nie ma swojego uzasadnienia. Jeśli twój partner jest zazdrosny o niemal każdą osobę, z którą masz do czynienia, zdecydowanie jest to powód do zmartwień. Prawdopodobnie jego zaborczość z biegiem czasu nie tylko nie ustąpi, a będzie zwiększać swoją siłę, niszcząc w tej sposób wszystkie pozytywne uczucia, które zrodziły się między wami.

Nadmierna kontrola

Nawet będąc w związku masz prawo do prywatności. Ciągła kontrola tego co robisz i konieczność „spowiadania się” z każdego kroku jest jasnym sygnałem, że związek w który weszłaś nie funkcjonuje prawidłowo. Objawem nadmiernej kontroli jest również ingerowanie partnera we wszystko co robisz i próby narzucenia ci jego upodobań.

Możesz bezustannie słyszeć co powinnaś robić, mówić i jak się ubierać. Pamiętaj, że próby narzucenia ci określonego funkcjonowania to kolejny objaw toksyczności.

Szantaż emocjonalny

Granie na uczuciach i wymuszanie różnego rodzaju zachowań to kolejna charakterystyczna cecha toksycznego partnera. Wzbudzanie poczucia winy może doprowadzić cię do podejmowania działań niezgodnych z twoimi przekonaniami. Jeśli robisz coś tylko po to, żeby nie wywołać u drugiej osoby negatywnych emocji, prawdopodobnie wpadłaś w sidła dobrego manipulatora.

Brak szacunku i pogarda

Kluczowym objawem pokazującym, że twój związek nie jest „zdrowy” jest brak szacunku ze strony partnera. Wyzwiska lub przekleństwa rzucane w twoim kierunku to niepokojący objaw, którego nie powinnaś tłumaczyć wybuchowych charakterem. Oprócz braku szacunku twój partner może okazywać ci pogardę i umniejszać każde osiągnięcie, skutecznie obniżając w ten sposób twoją samoocenę.

Przemoc fizyczna i psychiczna

Podniesienie na ciebie ręki jest ewidentnym znakiem, że znalazłaś się w toksycznym związku. Pamiętaj, że przemoc może przybierać także formę psychiczną. Nękanie, obniżanie samooceny i wzbudzanie poczucia winy to tylko przykłady zachowań, które przejawia toksyczny partner.