w

4 zachowania, przez które psujesz swój wizerunek

Nie da się ukryć, że to jak odbierają nas inni ma wpływ na nasze życie. Istnieją sfery, w których szczególnie zależy nam na pozytywnym odbiorze przez otoczenie. Rozmowa kwalifikacyjna czy pierwsze dni w pracy mogą rzutować na to, w jaki sposób potoczy się nasza kariera.

Z kolei w życiu osobistym uznanie ze strony znajomych lub rodziny może podnosić czyjeś morale i zwiększać motywację do działania.

Niektórzy jednak, poprzez pozornie niewinne zachowania, skutecznie psują swój wizerunek. O jakich zachowaniach mowa?

Zwracanie uwagi na swoje błędy

Częstujesz gości ciastem, ale od progu oznajmiasz, że wyszło ci nie do końca dobrze? A może umniejszasz swoje zawodowe sukcesy, opowiadając współpracownikom jak wiele ci jeszcze brakuje do bycia prawdziwym specjalistą? Tego typu zachowania ukierunkowują uwagę otoczenia na błędy, których popełnienia sporo osób mogłoby po prostu… nie zauważyć.

Nadmierne tłumaczenie się

Umiejętność przyznania się do winy to zdecydowany atut. Zastanów się jednak jak zazwyczaj wygląda tego typu sytuacja. Jeśli zwięźle przepraszasz i przechodzisz do dalszych działań, wszystko jest w najlepszym porządku. Kiedy jednak przepełnia cię poczucie winy i nieustannie tłumaczysz się nawet z niewielkiego błędu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój wizerunek znacząco podupadnie.

Pamiętaj, że nikt nie jest nieomylny i z większości kłopotów można wyjść z podniesioną głową.

Nieumiejętność przyjmowania krytyki

To jak zachowujesz się w obliczu krytyki dużo mówi o twojej samoocenie oraz sile twojej psychiki. Reagując słowną agresją, złością lub obrażaniem się obnażasz wiele swoich słabości. Chcąc odpowiednio kreować swój wizerunek musisz wiedzieć, że krytyka nie jest niczym złym. Ta konstruktywna może cię wiele nauczyć, a nieuzasadniona… powinna przejść obok ciebie jak najbardziej obojętnie.

Pamiętaj, ze ludzie zawsze będą mówić i oceniać, a tylko od ciebie zależy, czy pozwolisz szargać swoje nerwy.

Niedotrzymywanie słowa

Nie ma nic gorszego dla naszej wiarygodności jak niespełnianie obietnic. Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym niedotrzymywanie słowa mocno nadszarpuje nasz wizerunek. W pierwszym przypadku możesz zacząć być odbierana jako osoba niesłowna i niegodna zaufania, a w drugim… pożegnać się z wymarzoną pracą.

Zdecydowanie lepiej nie składać więc obietnic, co do których wykonania nie masz stuprocentowej pewności.