w

Zbyt duże oczekiwania nie pozwalają mi zbudować związku

Każdy ma w głowie jakiś ideał partnera. Niektórzy potrafią dostrzec go w jakiejś osobie, a inni zauważają tylko, w czym dana osoba nie odpowiada temu ideałowi. Niestety, to drugie podejście nierzadko nie pozwala zupełnie na stworzenie trwałej i szczęśliwej relacji. Zobaczmy, do czego prowadzą zbyt duże oczekiwania wobec partnera i związku i co można z tym zrobić.

zbyt duże oczekiwania
Fot. Pexels.com
wygórowane wymagania
Fot. Pexels.com

Kocham, więc wymagam. O zbyt dużych oczekiwaniach

Każdy ma prawo do swoich preferencji. Są cechy wyglądu i charakteru, które nam się podobają, są dla nas pociągające, które cenimy. Nie ma nic złego w tym, że stawiamy jakiś warunek, np. nie wyobrażamy sobie być z kimś, kto nie ma poczucia humoru albo kto nie lubi sportu, którym my się pasjonujemy. To również budowanie właściwych fundamentów związku.

Ale z drugiej strony nie możemy kurczowo trzymać się wyimaginowanego ideału i co gorsza próbować na siłę kogoś do niego dopasować. Tak tylko krzywdzimy drugą osobę, wcale nie motywujemy jej do dobrych zmian, a sami pozostajemy rozczarowani.

Jak zbyt duże oczekiwania niszczą związek?

Zbyt duże oczekiwania wobec związku i partnera mogą mieć negatywny wpływ na relację z kilku powodów.

wygórowane wymagania
Fot. Pexels.com

Oto, co się dzieje w relacji, w której pojawiają się wygórowane oczekiwania:

  • Porównujesz partnera do wyidealizowanego obrazu partnera twoich marzeń. Ponieważ partner nie jest w stanie spełnić wymagań, jesteś sfrustrowana i rozczarowana.
  • Wywierasz presję na partnerze, co powoduje stres i u niego, i pośrednio u ciebie.
  • Przestajesz akceptować partnera. Dostrzegasz tylko jego wady, bo odbiegają od twojej wizji, a nie potrafisz docenić jego zalet.
  • Jesteś nieelastyczna. Nie potrafisz dostosować się do zmian, jakie zachodzą w twojej relacji.
  • Masz niezdrowe wymagania. Twoje oczekiwania są zupełnie nierealne i nikt nie byłby w stanie ich spełnić, chociaż wydaje ci się, że jest inaczej.
  • Brakuje ci spontaniczności. Wszystko chcesz zaplanować tak, by było zgodne z twoimi oczekiwaniami. Nie doceniasz tego, co dzieje się poza twoim planem.

Opanuj swoje wygórowane oczekiwania

Dla budowania i utrzymywania zdrowych relacji ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania wobec partnera i związku. Rozpoznawanie i docenianie zalet oraz niedoskonałości partnera, akceptacja zmian i elastyczność, komunikacja i umiejętność wypracowywania kompromisów są kluczowe dla tworzenia trwałych i zadowalających relacji.

Nikt nie jest idealny i musisz dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości. Zastanów się, za co kochasz swojego partnera i co jesteś w stanie mu wybaczyć. Spróbuj odkryć w sobie potencjał elastyczności.

Jeśli natomiast szukasz księcia z bajki, zastanów się, z czego wynikają twoje oczekiwania. Może warto porozmawiać o tym z psychologiem i zweryfikować je, dla własnego dobra i szczęścia.