w

Zazdrość, która niszczy związek. Co zrobić, aby ją pokonać?

Zazdrość zepsuła już niejeden dobrze zapowiadający się związek. Kiedy ktoś nie potrafi sobie radzić z tą emocją i przybiera ona chorobliwą formę, szanse na powodzenie relacji drastycznie maleją. Jeśli masz naturę zazdrośnika i obawiasz się, że może to wpłynąć na twój związek, nie czekaj, aż to się stanie. Dołóż wszelkich starań, aby opanować dręczący cię problem.

Jak tego dokonać? Oto kilka wskazówek.

Zadbaj o wspólne ustalenie zasad

Przy wchodzeniu w nowy związek pamiętaj, żeby ustalić wspólne zasady, mówiące o tym co jest przez was akceptowane, a co nie. Nawet u osób, które nie mają większego problemu z zazdrością często dochodzi do nieporozumień, wynikających z odmiennego postrzegania różnego rodzaju sytuacji. To, co dla jednych nic nie znaczy, dla innych może być poważną przeszkodą w budowaniu wzajemnego zaufania. Dlatego tak ważne jest, aby już na wstępie znajomości ustalić co akceptujecie względem siebie, a na co się absolutnie nie godzicie.

Odpuść szpiegowanie

Nie pozwól, żeby zawładnęła tobą chęć toksycznej kontroli. Nie sprawdzaj czyjegoś telefonu, nie czytaj maili i nie śledź wszelkich poczynań drugiej osoby. Doszukiwanie się we wszystkim nieszczerości tylko nakręca spiralę zazdrości. Takie zachowanie prowadzi też do życia w nieustannym napięciu i wręcz czekaniu, aż znajdzie się coś podejrzanego, czym będzie można uzasadnić swoje działania. Nie tędy droga!

Szukaj źródeł problemu

Chorobliwa zazdrość nie wzięła się z niczego. Prawdopodobnie masz za sobą przeżycia, które ukształtowały cię jako człowieka mającego duży problem z zaufaniem lub niepewnego swojej wartości. Zastanów się czego tak naprawdę się obawiasz i jakie zachowania partnera budzą w tobie największy niepokój. Dojście do źródeł problemu ułatwi jego pokonanie.

Pracuj nad samooceną

Z nadmierną zazdrością zazwyczaj idzie w parze niska samoocena. Każda atrakcyjna osoba, która przebywa w otoczeniu partnera jest traktowana wtedy jako potencjalny rywal. Osoby z obniżoną samooceną czują się gorsze od innych i często nie akceptują siebie takimi, jakimi są. Brzmi znajomo? Jeśli tak, popracuj nad samooceną, szukaj swoich mocnych stron i to na nich w szczególności koncentruj uwagę.

Postaw na szczerość

Poradzenie sobie z nadmierną zazdrością zdecydowania ułatwi ci szczera rozmowa z partnerem, w której wyjaśnisz z czym się borykasz. Nawet, jeśli zdarzy ci się po drodze popełniać błędy, druga strona będzie miała świadomość, że pracujesz nad problemem.