w

Zakończ ciągłe planowanie i zacznij NAPRAWDĘ realizować swoje cele!

Istnieje grupa ludzi, którzy jak burza realizują kolejne stawiane sobie cele. Są zmotywowani, uwielbiają działać i cieszyć się sukcesem. Patrzysz na nich z zazdrością, bo większość twoich postanowień do tej pory nie doczekało realizacji? Jeśli tak jest, być może popełniasz błędy przez które niszczysz w sobie zapał do wprowadzania zmian. Poznaj kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać przy tworzeniu planów i postanowień.

Zasada pierwsza – nie wszystko na raz!

Wiele osób ma tendencje do planowania diametralnych zmian. Przy postanowieniach noworocznych tworzą długą listę obszarów, w których chcą coś ulepszyć. Na początku czują się zmotywowani i przepełnia ich energia. Szybko jednak ten stan znika, a oni kolejny raz odkładają realizację celów „na potem”.

Niestety, chcąc w jednym czasie skupić się na nowej diecie, sporcie, nauce języka, czy poszukiwaniu nowej pracy, zazwyczaj okazuje się, że brakuje im czasu oraz chęci. W konsekwencji znowu nic się nie zmienia. Jeśli nie chcesz popełnić tego błędu, zastanów się co na dany moment jest dla ciebie najważniejsze. Wybierz jeden lub dwa cele i skup się tylko na tym.

Zasada druga – zastanów się, czy twój cel jest realny

Być może ta zasada wyda ci się dziwna, ale wiele osób stawia sobie cele niemożliwe do realizacji. Chcąc w krótkim czasie spełnić określone marzenie zabierają się za zbyt intensywne działania. Szybko okazuje się, że okoliczności zewnętrzne nie pozwalają na taki tryb. Każdy przecież ma gorszy dzień, przytrafia się mu choroba lub inne nieoczekiwane zdarzenia. Kiedy nic nie idzie już zgodnie z planem po prostu rezygnują z realizacji planu.

Pamiętaj więc, żeby dokładnie przemyśleć, czy jesteś w stanie zrealizować swoje założenia. Lepiej zaplanować mniej i w razie czego pozytywnie się zaskoczyć, niż z góry skazywać się na porażkę.

Zasada trzecia – ustal szczegóły

Nie wystarczy znać swoje marzenia i cele. Musisz jeszcze wiedzieć w jaki sposób je osiągnąć. Jeśli twój cel wymaga systematycznej pracy, ustal konkretne dni w tygodniu (a najlepiej jeszcze godziny), które na nią poświęcisz. Trzymaj się planu i nie dopuszczaj do jego zmian, gdy nie jest to ewidentnie konieczne.

Zasada czwarta – bądź cierpliwy

Nie zniechęcaj się, jeśli od razu nie widzisz efektów swojej pracy. Czasami musimy przejść przez trudny początek, pełen wątpliwości i załamań, żeby za jakiś czas cieszyć się upragnionym sukcesem. Pamiętaj, że cel na którego osiągnięcie musimy nieco poczekać, smakuje najlepiej.