w

Wykluczenie społeczne. Co zrobić, jeśli masz poczucie bycia nielubianą?

Istnieją osoby, które dobrze czują się w każdym towarzystwie i zawsze znajdą kogoś, z kim połączy ich prawdziwa sympatia. Są otwarte, lubiane i łatwo nawiązują nowe znajomości. Na drugim krańcu są jednak ludzie, dla których znalezienie przyjaciół to nie lada wyczyn. W większym towarzystwie czują się obco, a trudności w nawiązywaniu relacji społecznych obniżają ich samoocenę. Czują się wykluczeni i po prostu nielubiani.

Co możesz zrobić, kiedy poczucie bycia nielubianą dotyka właśnie ciebie? Warto, żebyś wprowadziła w swoje postępowanie kilka ważnych zasad.

Przeanalizuj swoje zachowanie

Jeśli masz niezbite dowody na to, że ludzie cię nie lubią, zapewne istnieje ku temu konkretny powód. Zamiast użalać się nad sobą lub obwiniać innych, przeanalizuj swoje zachowanie. Zastanów się, jaka twoja cecha może być uciążliwa dla innych lub stawiać cię w złym świetle.

Może zbyt dużo mówisz o sobie lub masz tendencję do nadmiernej szczerości? Jeśli dojdziesz do prawdziwego źródła problemu, łatwiej będzie ci wprowadzić odpowiednie zmiany w swoich zachowaniu.

Spójrz na problem obiektywnie

Staraj się patrzeć obiektywnie na każdą sytuację związaną z relacjami międzyludzkimi. Jeśli ktoś nie chce z tobą rozmawiać lub odwołuje umówione spotkanie, wcale nie musi to oznaczać, że cię nie lubi. Może po prostu nie ma w danym momencie czasu lub nastroju do rozmowy.

Może mieć również osobisty problem, który sprawia, że nie uśmiecha się do ciebie lub odpowie w nieco niemiły sposób. Łatwiej będzie ci funkcjonować, jeśli nie będziesz brała do siebie każdej tego typu sytuacji.

Zdobądź informacje zwrotne

Kiedy nie potrafisz nawiązać satysfakcjonujących cię przyjaźni, spróbuj zdobyć informacje zwrotne na swój temat. Zapytaj zaufanej osoby jak jesteś odbierana w towarzystwie i jakie możesz popełniać błędy. Nie obrażaj się również, jeśli ktoś coraz rzadziej się do ciebie odzywa. Spróbuj dowiedzieć się, co jest tego przyczyną.

Zastanów się, kogo potrzebujesz

Jedną z ważniejszych kwestii na drodze do satysfakcjonującego życia towarzyskiego jest również zastanowienie się, kogo tak naprawdę potrzebujesz i jaką jesteś osobą. Być może brak przyjaciół wcale nie oznacza, że robisz coś źle.

Może po prostu szukasz ich w niewłaściwych miejscach i otaczasz się ludźmi, którzy tak naprawdę mają z tobą mało wspólnego. Jeśli dojdziesz do tego, kim jesteś i czego potrzebujesz, łatwiej będzie ci znajdować prawdziwie bratnie dusze.