w

Typ mężczyzny, który zniszczy ci życie. Na co zwrócić uwagę?

Niektórym kobietom wydaje się, że toksyczny mężczyzna to taki, który w sposób całkowicie jawny działa na niekorzyść swojej partnerki. Obraża ją, krytykuje, wszczyna awantury lub stosuje przemoc fizyczną. Tymczasem toksyczna strona człowieka może być starannie ukrywana pod płaszczykiem troski i wielkiej miłości.

fot. pixabay.com

Gdzie zatem szukać sygnałów, że coś jest nie tak? Jest przynajmniej kilka kwestii, które powinny wzbudzić twoją czujność.

Odcinasz się od swoich znajomych i rodziny

Jedną z częstych intencji toksycznych mężczyzn jest próba odcięcia swojej ukochanej od dotychczasowego otoczenia. Taki mężczyzna może zapewniać cię, że nigdy nie będzie ci zabraniał jakichkolwiek kontaktów, jednocześnie skutecznie odwodząc od towarzyskich spotkań. Bez mrugnięcia okiem wymieni szereg wad twoich przyjaciół lub zasieje niepewność, czy twoja koleżanka aby na pewno jest wobec ciebie fair. Może ubolewać też nad tym, że czuje się samotny i stęskniony, kiedy spędzasz czas bez niego. Choć niczego nie powie ci wprost, sprawi, że zaczniesz ograniczać swoje towarzyskie wyjścia, zupełnie nie obarczając go za to winą.

Przestajesz czuć się pewna siebie

Sygnałem, który powinien dać ci do myślenia jest też sytuacja, gdy będąc w związku zaczynasz czuć się coraz mniej pewna siebie. Pojawiają się wątpliwości  dotyczące atrakcyjności fizycznej, zdolności intelektualnych lub tego, czy odpowiednio się zachowałaś w danej sytuacji. Mimo wszystko możesz nie wiązać tego z osobą swojego partnera, bo nigdy cię wprost nie obraża i nagminnie zapewnia o swojej miłości. Jeśli jednak obniżona samoocena zbiega się w czasie z wejściem w obecny związek, jest wysoce prawdopodobne, że twój mężczyzna stosuje inne techniki, które mają na celu umniejszyć twoje poczucie własnej wartości. Być może rzuca niewybredne komentarze pod przykrywką żartu albo stosuje tzw. fałszywe komplementy, które oprócz pozytywnej informacji kryją też swego rodzaju przytyk. Obojętnie jaka jest przyczyna tej sytuacji, jeśli w towarzystwie swojego mężczyzny czujesz się ze sobą coraz gorzej, coś ewidentnie jest nie tak.

Zaczynasz wątpić w swoje racje

Solidnym znakiem, że masz do czynienia z typowym manipulatorem, jest fakt, że zaczynasz wątpić we własne przekonania, których jeszcze niedawno byłaś całkowicie pewna. Możesz na przykład zwrócić swojemu partnerowi uwagę na jego niewłaściwe zachowanie, czując przy tym złość i oczekując od niego zmiany postępowania. Kiedy jednak kończycie wymianę zdań, okazuje się, że już nie jesteś taka pewna, czy to on zachował się źle, a co gorsza… zaczynasz widzieć winę w sobie. Prawda jest taka, że sprawny manipulator potrafi tak odwrócić kota ogonem, że nawet popełniając ewidentny błąd, to nie on, a druga strona zacznie obwiniać siebie o genezę problemu.

Pamiętaj, że o jakości twojego związku świadczą nie tylko sprawy widoczne gołym okiem. Najważniejsze dla ciebie powinno być to, jak się czujesz w danej relacji. Zapewnienia o wielkiej miłości nie wystarczą do szczęścia, kiedy będziesz coraz bardziej stłamszona i staniesz się zupełnie inną osobą, niż byłaś dotychczas.