w

Technologiczny stres – czym jest i jak sobie z nim radzić?

We współczesnym świecie korzystanie z technologicznych udogodnień jest nieodłącznym elementem życia niemal każdego człowieka. Komputery i smartfony stały się narzędziem pracy, ale też źródłem rozrywki. Co więcej, nasze relacje interpersonalne w dużej mierze przeniosły się do internetowej przestrzeni, wypierając spotkania face to face. Choć rozwój technologii niewątpliwie ułatwia nam życie, niesie również za sobą sporo negatywnych konsekwencji.

fot. pixabay.com

Czym jest stres cyfrowy?

Jednym z potężnych zagrożeń dla ludzkiego komfortu jest cyfrowy stres, który wynika z przeciążenia układu nerwowego nagminnym korzystaniem z różnego rodzaju urządzeń. Dlaczego tak się dzieje? Natłok wiadomości, jakie możemy uzyskać w krótkie chwili, bywa dla nas zbyt duży, aby poradzić sobie z nim na poziomie emocjonalnym. Z każdej strony docierają do nas informacje o różnego rodzaju wydarzeniach, na które nie mamy większego wpływu. Oprócz tego zawodowa praca lub nawet załatwienie codziennych spraw wymagają od nas znajomości aplikacji i różnego rodzaju oprogramowań. Wiedza, którą uda nam się zdobyć jest ważna tylko przez chwilę, bo już za rogiem czekają na nas nowe udogodnienia. Cyfrowe życie bywa więc niezwykle zmienne i czasami nie sposób za nim nadążyć, co wywołuje stan rozdrażnienia i wewnętrznego napięcia.

Jakie możesz ponieść konsekwencje?

Jeśli regularnie korzystasz ze smartfona, przeglądasz media społecznościowe i żyjesz tym, co dzieje się w internecie, musisz wiedzieć, że nie pozostaje to bez wpływu na twoje życie. Po pierwsze scrollowanie treści internetowych bywa ogromnym pożeraczem czasu. Może się okazać, że codziennie marnujesz spory kawałek dnia na sprawy, które tak naprawdę nie mają dla ciebie żadnego znaczenia.

Po drugie, długotrwałe przesiadywanie przed ekranami obniża koncentrację uwagi, demotywuje i zabiera energię do działania. Co to dla ciebie oznacza? Możesz  być niesamowicie znużony przeglądaniem mediów społecznościowych, ale i tak będziesz to robić, bo nie masz już ochoty zabierać się za bardziej efektywną czynność. Po całym takim dniu zdecydowanie nie poczujesz się wypoczęty i zadowolony. Zamiast tego będziesz mógł zauważyć uczucie chaosu i spadek nastroju.

Jak nie dać się złapać w sidła cyber stresu?

Jeśli nie chcesz, aby cyfrowy stres na stałe zagościł w twoim życiu, musisz podjąć konkretne kroki, aby temu przeciwdziałać. Najważniejszym z nich jest ograniczenie czasu, jaki poświęcasz na nowoczesne technologie. Dobrze zrobisz, kiedy wyznaczysz sobie konkretne godziny, w których będziesz korzystać z laptopa bądź smartfona. Świetnym pomysłem jest robienie sobie przerw od technologii, podczas których w ogóle nie będziesz odczytywać wiadomości, ani spoglądać w ekran telefonu.

Niezawodnym sposobem na walkę z technologicznym stresem jest również zapoznanie się z koncepcją mindfulness i ćwiczenie tak zwanej uważności. Bycie tu i teraz to zadanie, które na stałe powinno zagościć w twoim świecie. Kiedy przestaniesz wypełniać każdą wolną chwilę informacjami płynącymi z sieci, będziesz mógł wreszcie usłyszeć swoje własne myśli. A to pierwszy krok do zadbania o swoje zdrowie psychiczne i zachowania balansu między prawdziwym życiem, a tym, które toczy się w internecie.