w

Traumy, które nosisz w sobie. Jak się objawiają?

Bolesne doświadczenia z przeszłości mogą pozostawiać olbrzymie ślady w ludzkiej psychice. Choć wiele osób ma przekonanie, że dotkliwe sprawy są już za nimi, nie zawsze jest to prawda. To, co działo się w przeszłości wpływa bowiem na ich obecne zachowanie. Doświadczone traumy sprawiają, że życie nie układa się tak jak powinno.

Jak rozpoznać czy na twoje obecne życie wpływają przykre wydarzenia z przeszłości? Istnieje kilka zachowań, które bardzo często są skutkami traumy.

Brak kontroli nad swoimi emocjami

Ludzie, którzy doświadczyli trudnych przeżyć, bardzo często nie potrafią panować nad swoimi emocjami. Czują, że to one przejmują górę nad ich zachowaniem. Wybuchają płaczem, miewają huśtawki nastroju lub przejawiają gwałtowne reakcje. W wielu przypadkach nie potrafią zrozumieć tego, co się z nimi dzieje. Zauważają, że ich zachowanie bywa nieadekwatne do sytuacji, ale nie potrafią tego zmienić.

Wycofywanie się ze znajomości

Ktoś, kto dąży do zawarcia bliskich znajomości, a później robi wszystko, aby się one rozpadły, najprawdopodobniej ma za sobą krzywdy, które nie pozwalają mu cieszyć się bliskością. Taki człowiek wycofuje się ze znajomości, kiedy robi się zbyt poważnie lub nieświadomie niszczy to, co zostało zbudowane. Pragnie być z kimś blisko, ale jednocześnie przejawia strach przed byciem zranionym.

Tkwienie w tym samym punkcie

Człowiek wolny od lęków i traum z przeszłości idzie śmiało przez życie i nie tkwi zbyt długo przy rzeczach, które mu nie służą. Jeśli widzi, że coś nie sprawia mu satysfakcji, po prostu się z tym rozstaje. Człowiek, który został skrzywdzony – wręcz przeciwnie. Mimo braku zadowolenia z obecnej sytuacji nie podejmuje żadnych kroków, aby ją zmienić. Miota się ze swoimi myślami, planuje wyrwać się z przykrej rzeczywistości, ale ostatecznie pozostaje w tym, co znane i bezpieczne.

Wchodzenie w toksyczne znajomości

Niezwykle częstym zjawiskiem, które obserwuje się u osób pełnych traum jest wchodzenie w znajomości, które im nie służą. Mimo pragnienia bliskich związków, opartych na miłości i zaufaniu, z jakiegoś powodu przyciągają toksycznych ludzi. Brak zrozumienia i przepracowania trudnych wydarzeń z przeszłości powoduje powielanie niekorzystnych schematów i nieświadome ściąganie na siebie kolejnych cierpień.