w ,

To już dziś możesz zobaczyć najdłuższe zaćmienie od 100 lat! I nie tylko to…

Dziś 27 lipca zobaczysz na niebie aż trzy fantastyczne zjawiska.

Księżyc po raz kolejny pojawi się w centrum zainteresowania podczas całkowitego zaćmienia. Okazuje się także, że to zjawisko będzie najdłuższym w tym wieku a jakby tego było mało, pojawi się wtedy także krwawy księżyc.

Krwawy księżyc występuje wtedy, gdy księżyc w zaćmieniu ma pomarańczowy odcień. Według Ny Teknik zjawisko to występuje, ponieważ promienie słoneczne padają na niego pod małym kątem i przebijają się przez większą warstwę powietrza, co nadaje księżycowi czerwonawą barwę.

Zaćmienie zacznie się o 21:30 czasu polskiego. Jak podają naukowcy, całkowite zaćmienie będzie również najdłuższe od 100 lat, ponieważ będzie trwało godzinę i 43 minuty.

Ale jakby krwawy księżyc i najdłuższe zaćmienie stulecia nie wystarczyły, to dochodzi do tego jeszcze jedno zjawisko – Mars będzie widoczny gołym okiem!

Do obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy jedynie wyjść na balkon. Jedyną przeszkodą może okazać się pochmurne niebo, pozostaje jednak nadzieja, że pogoda dopisze.