w

Szkodliwe przekonania, które niszczą Ci życie. Też je powtarzasz?

Czy tego chcemy, czy nie, nasze myśli w dużym stopniu kształtują to, jak wygląda nasze życie. To właśnie one nadają tor działaniom i decydują o czyimś samopoczuciu. Jeśli towarzyszące Ci myśli są pozytywne, z łatwością zauważysz wokół siebie różnego rodzaju szanse i okazje. Kiedy natomiast ich miejsce zajmą przekonania negatywne, będziesz bardziej skłonny widzieć świat w ciemnych barwach. Warto zatem przyjrzeć się swoim myślom i wyeliminować z nich te, które zupełnie Ci nie służą. O jakich myślach mowa?

„Życie jest niesprawiedliwe”

Nietrudno jest iść przez życie z przekonaniem, że jest ono niesprawiedliwe. Na każdym kroku widzimy przecież zarówno szczęśliwych lub bogatych ludzi, jak i tych schorowanych, żyjących w biedzie i niedostatku. Wniosek nasuwa się sam – życie nie każdego obdarowało po równo. Czym innym jest jednak stwierdzenie, że otaczający świat nie jest idealny, a czym innym trwanie w ciągłym przeświadczeniu o jego niesprawiedliwości. Zamiast wypełniać się żalem lub złością, o wiele lepiej jest skupić się na tym, co dobrego może spotkać Cię każdego dnia. Kiedy powiesz sobie, że życie jest jakie jest, będzie Ci łatwiej zauważać jego pozytywne strony.

„Bogacą się tylko oszuści”

Nic tak nie zamyka Ci drogi do finansowego sukcesu jak przekonanie o tym, że bogactwo to coś złego. Kiedy od dziecka słyszałeś, że bogacą się jedynie oszuści i nie można w sposób uczciwy zarobić większej ilości pieniędzy, będziesz podświadomie niszczyć swoją drogę do sukcesu. Możesz tracić motywację do działania, dokonywać błędnych decyzji lub wycofywać się w momencie, gdy musisz podjąć ryzykowną decyzję. Wszystko dlatego, że żyjesz przekonaniem, które podcina Ci skrzydła i sprawia, że bogacąc się, czujesz się jednocześnie tak, jakbyś robił coś złego.

„Inni mają lepiej”

Przekonanie, że inni mają lepiej może skutecznie zabić Twoją radość z tego, co sam posiadasz. Zawsze przecież znajdzie się ktoś, kto będzie miał lepszy samochód, większy dom lub będzie wydawał się bardziej szczęśliwy, niż Ty. Problem polega na tym, że koncentrując swoją uwagę na osiągnięciach innych ludzi, przestajesz skupiać się na tym, co sam możesz zrobić, żeby żyło Ci się lepiej. Poza tym nigdy nie wiesz, czy okazałe gadżety lub szeroki uśmiech rzeczywiście świadczą o czyimś szczęściu. Zamiast więc powtarzać, że inni mają lepiej, zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić, aby przybliżyć się do realizacji swoich celów.

„Na świecie jest coraz gorzej”

Kiedy obejrzysz wydanie jakiegokolwiek programu informacyjnego, może zacząć towarzyszyć Ci przekonanie, że na świecie jest coraz gorzej. Wojny, kataklizmy, zmiany klimatyczne, czy dotkliwe choroby, wydają się nie mieć końca. Jakby tego było mało, możesz natknąć się na informację, że czeka nas kryzys gospodarczy i powinieneś przygotować się na samo zło! Jeśli wypełni Cię wtedy ponury nastrój, warto abyś pamiętał, że na świecie zawsze były konflikty, szalejące zarazy i gospodarcze zawirowania. Zawsze znaleźli się również ludzie, którzy popadali wtedy w marazm oraz tacy, którzy nie zważając na przeciwności losu z optymizmem patrzyli w przyszłość.