w

Pięć znaków, że za bardzo przejmujesz się opinią innych

Przejmowanie się opinią otaczających ludzi zazwyczaj nie przynosi nam nic dobrego. Choć aby nawiązywać prawidłowe relacje społeczne musimy w pewnym stopniu zwracać uwagę na to, jak widzą nas inni, nie możemy robić tego w sposób przesadny. Niestety, spora część kobiet i mężczyzn  nadmiernie przejmuje się opinią otoczenia, co sprawia, że nie realizują w pełni swojego potencjału i rezygnują z tak wielkiej wartości, jaką jest swoboda działania.

fot. pixabay.com

Jakie mogą być znaki, że za bardzo przejmujesz się tym, co myślą o Tobie inni?

Potrzebujesz potwierdzenia swoich decyzji

Sygnałem, że opinia otoczenia ma dla Ciebie zbyt duże znaczenie, może być potrzeba potwierdzania słuszności wszelkich Twoich wyborów. Nawet, jeśli jest to mało znacząca decyzja dotycząca ubioru, miejsca wakacyjnego wyjazdu lub zakupu elektronicznego gadżetu – lubisz, kiedy ktoś okaże przy tym swoją aprobatę. Gdy natomiast Twoje decyzje spotkają się z negatywną oceną, zaczynasz wątpić, czy postąpiłaś słusznie, mimo że jeszcze niedawno określony wybór wydawał Ci się najlepszą opcją z możliwych.

Mocno przeżywasz każdy komentarz na swój temat

Wystarczy, że ktoś krzywo na Ciebie spojrzy, nie odwzajemni uśmiechu lub niepochlebnie skomentuje coś, co Ciebie dotyczy, a w swoich myślach zaczynasz analizować całą sytuację. Potrafisz rozkładać na czynniki pierwsze rozmowę z szefową, przyjaciółką, a nawet całkowicie obcą Ci osobą. Rzadko kiedy zdarza się, że kąśliwy komentarz zupełnie Cię nie rusza. Najczęściej potrafi zapełnić Twój umysł na co najmniej kilka godzin.

Brakuje Ci spontaniczności

Podczas spotkań towarzyskich brakuje Ci spontaniczności i nie potrafisz w pełni być sobą. Starasz się ważyć słowa i zwracasz baczną uwagę na swoje zachowanie. Wszystko po to, aby pozytywnie wypaść w oczach otaczających Cię ludzi i zyskać ich uznanie lub sympatię.

Odmienne zdanie wprawia Cię w dyskomfort

Kiedy osoba, którą cenisz, ma odmienne zdanie, niż Ty, zaczynasz czuć dyskomfort i zastanawiasz się, czy na pewno masz rację. Zdarza Ci się również, że zaczynasz naginać swoje przekonania w taki sposób, aby bardziej pasowały do czyichś poglądów lub opinii.

Często robisz rzeczy, na które nie masz ochoty

Ostatnim znakiem wskazującym na to, że za bardzo przejmujesz się opinią innych ludzi, jest robienie rzeczy, na które zupełnie nie masz ochoty. Możesz woleć spędzić popołudnie czytając książkę, ale mimo wszystko idziesz na imprezę do przyjaciółki. Możesz też ciągle wyświadczać ludziom przysługi, chociaż brakuje Ci czasu na swoje własne sprawy. Strach przed negatywną oceną Twojego zachowania wygrywa jednak z chęcią spędzenia czasu „po swojemu”.

Pamiętaj, że jeśli opinia otoczenia zbyt mocno wyznacza Twój sposób działania, najwyższy czas, aby wprowadzić w swoje życie realne zmiany. Tylko będąc osobą autentyczną oraz samodzielnie podejmującą decyzje, możesz cieszyć się prawdziwym szczęściem.