w

Stres informacyjny – jak poznać, że go doświadczasz?

Kiedyś trzeba było kupić gazetę, włączyć radio, a z czasem telewizor, żeby się dowiedzieć, co się dzieje na świecie. Trzeba było porozmawiać ze znajomymi, żeby wiedzieć, co u nich słychać. Dziś wystarczy telefon i mamy dostęp do wszystkiego. Ale czy od przybytku faktycznie głowa nie boli? Okazuje się, że wręcz przeciwnie, bo stres informacyjny to przykra konsekwencja nadmiaru informacji.

stres informacyjny
Fot. Pexels.com

Czym jest stres informacyjny?

Pojęcie stresu informacyjnego powstało w wyniku obserwacji reakcji ludzi na kontakt z mediami społecznościowymi i Internetem w ogóle. Podobnie jak FOMO (lęk przed byciem odciętym od informacji, np. przez brak dostępu do Internetu czy zostawienie telefonu w domu), stres informacyjny jest zjawiskiem negatywnym, towarzyszącym dostępowi do informacji o świecie i ludziach, których znamy.

Mówiąc krótko, w dzisiejszych czasach odbieramy zbyt wiele bodźców. Jesteśmy bombardowani przeróżnymi treściami: artykułami, wiadomościami, fake newsami, zdjęciami, filmikami. Nasz mózg musi to wszystko przerobić i zwyczajnie nie daje rady, co skutkuje odczuwaniem stresu.

Jak i dlaczego nadmiar informacji nas stresuje?

Co się dzieje, gdy doświadczamy stresu informacyjnego? Mniej więcej to samo, gdy stresujemy się z każdego innego powodu. Jesteśmy zdekoncentrowani, spięci, nie możemy zasnąć, mamy potok myśli, jesteśmy zmęczeni, boli nas głowa, mięśnie, serce…

objawy stresu informacyjnego
Fot. Pexels.com

Jak to się dzieje, że te wszystkie objawy powodują informacje? Przede wszystkim treści, które odbieramy w Internecie, potrafią mieć wydźwięk negatywny. Czytanie informacji o pandemii czy wojnie było stresujące w bardzo racjonalny, oczywisty sposób.

Niemniej jednak oprócz tego stres informacyjny przeżywamy także, mając kontakt z wydawałoby się mniej nieprzyjemnymi treściami. Główną rolę odgrywa tu bowiem nadmiar bodźców. W efekcie możemy odczuwać niepokój i frustrację, ponieważ nie umiemy uporządkować informacji i przekształcić ich na wiedzę. W końcu zaczynamy mieć też problemy z podejmowaniem decyzji i poczuciem utraty kontroli nad informacjami, które do nas docierają.

Sposoby radzenia sobie ze stresem informacyjnym

Jeśli obserwujesz u siebie objawy stresu informacyjnego, warto zacząć podejmować pewne kroki, by z nim walczyć.

Przede wszystkim należy zacząć sobie stawiać ograniczenia w dostępnie do informacji. Warto uporządkować media społecznościowe i np. wypisać się z niektórych grup, przestać obserwować niektóre profile, zaznaczyć w ustawieniach, jakiego rodzaju treści chcesz widzieć mniej.

Ponadto ważne jest, żeby wybrać rzetelne i wiarygodne źródło informacji, ograniczając ekspozycję na tzw. fake newsy.

Jednocześnie, warto czasami po prostu wyłączać Internet w telefonie, wyłączać powiadomienia i znaleźć sobie inny sposób na wykorzystanie wolnego czasu w domu czy w podróży, kiedy najczęściej przerzucamy bezmyślnie wiadomości.