w

Społeczny jet lag – przyczyna ciągłego zmęczenia

Wydaje ci się, że śpisz wystarczająco długo, a jednak ciągle skarżysz się na zmęczenie i senność? Trudniej ci się zasypia i budzisz się o dziwnych porach? Dosypiasz po południu i trudno ci znaleźć swój idealny rytm? Prawdopodobnie cierpisz na społeczny jet lag, jak większość naszego społeczeństwa.

społeczny jet lag
Fot. Pexels.com

Czym jest social jet lag?

Social jet lag, czyli społeczny jet lag to termin, który powstał dopiero w 2006 roku. Jego autorem jest niemiecki badacz Til Roennenberg. Naukowiec zauważył, że nasz zegar biologiczny i rytm dnia i nocy narzucony przez naszą społeczną aktywność wchodzą ze sobą w konflikt. Ta niezgodność powoduje różne niepożądane objawy, a na dłuższą metę jest szkodliwa dla naszego zdrowia.

Jet lag to określenie na zaburzenia snu wywołane zmianą strefy czasowej. Natomiast social jet lag wynika z naszego tygodniowego stylu życia. Podczas gdy od poniedziałku do piątku wstajemy rano do pracy o podobnej porze i staramy się nie kłaść spać zbyt późno, o tyle w weekendy pozwalamy sobie na spanie dłużej i zarywanie nocy.

Objawy społecznego jet lagu

social jet lag
Fot. Pexels.com

Podstawowym objawem social jet lagu jest uczucie ciągłego zmęczenia. Za tym idą problemy z koncentracją, rozdrażnienie, ogólnie złe samopoczucie. Pracujemy mniej efektywnie, a nasz metabolizm spowalnia. Dodatkowo mamy problemy z zasypianiem, śpimy płytko i przebudzamy się.

W dalszej perspektywie czekają nas choroby serca, wyższe ryzyko cukrzycy, osłabiona odporność i większa podatność nawet na poważne schorzenia.

Remedium na społeczny jet lag

Wyobraź sobie, że dwa razy w tygodniu podróżujesz na drugi koniec świata i zmieniasz strefę czasową. Odbywasz taką podróż regularnie, cztery-pięć razy w miesiącu. Jak myślisz, co się z tobą dzieje?

Przy takiej wizualizacji zmęczenie i problemy z zasypianiem są zupełnie oczywiste. Pytanie tylko, czy można jakoś temu zapobiec.

Cóż, możesz spróbować zrozumieć swój zegar biologiczny, ale prawdopodobnie nie będziesz w stanie dostosować całego swojego życia do niego. Miej jednak na uwadze społeczny jet lag i staraj się korzystać z okazji do pełnowartościowego snu i być może nie każdy weekend przeznaczać na imprezy i spanie do południa.