w ,

Kompleks Brunhildy, czyli od bohatera do zera

Psychologiczne zjawiska związane z nieuświadomioną częścią naszej osobowości i uczuć, które wspólnie określa się mianem kompleksów, często zawdzięczają swoje nazwy postaciom literackim czy mitologicznym. Jednym z nich jest dotyczący kobiet kompleks Brunhildy, który może łatwo stać się zmorą ich partnerów, nie mogących sprostać wygórowanym oczekiwaniom wynikającym z idealizowania.

kompleks brunhildy
Fot. Pexel.scom

Kim była Brunhilda?

Brunhilda to postać z nordyckiej mitologii. Była ona jedną z walkirii, będących odpowiednikiem amazonek w mitach z północy. Wojownicze walkirie uczestniczyły w bitwach, którym przewodził bóg wojny, Odyn.

Historia Brunhildy w różnych przekazach wyglądała nieco inaczej. W jeszcze innej wersji zapisała się dzięki arcydziełu Ryszarda Wagnera Pierścień Nibelunga.

Nie zagłębiając się w szczegóły, powiedzmy tylko, że bohaterka miała poślubić herosa Sigurda, który uwolnił ją z otoczonej płomieniami wieży. W wyniku późniejszych wydarzeń i intryg miłość Brunhildy zmieniła się w nienawiść do Sigurda i śmiertelną zemstę.

Czym jest kompleks Brunhildy?

Kompleks Brunhildy jest związany z idealizowaniem partnera, ale w dość specyficzny sposób. Kobieta widzi w obiekcie swoich westchnień super-bohatera, herosa, kogoś o nadzwyczajnych zdolnościach, nadczłowieka. To skrajnie wyidealizowane wyobrażenie sprawia, że ma też wobec swojego partnera wygórowane, a wręcz nierealne oczekiwania.

idealizacja brunhilda
Fot. Pexels.com

Partner Brunhildy początkowo czuje się potraktowany w sposób wyjątkowy i schlebia mu zachwyt kobiety. Z czasem jednak może zacząć czuć się niezręcznie, a oczekiwania partnerki, którym przecież nie będzie w stanie sprostać, mogą wywoływać w nim niepokój i dyskomfort.

Brunhilda w tym czasie oddaje się całkowicie relacji z partnerem, wciąż przekonana o tym, że jest on kimś absolutnie wyjątkowym. Przychodzi jednak moment zetknięcia z rzeczywistością.

Wówczas Brunhilda zdaje sobie sprawę, że partner nie może wyjść na przeciw jej oczekiwaniom. W jej oczach okazuje się nie tym, za kogo go uważała. Kobieta czuje się oszukana, rozczarowana i wściekła. W ten sposób ze skrajnej idealizacji Brunhilda przechodzi do skrajnej dewaluacji partnera. Związek natomiast w zaskakujący dla mężczyzny sposób rozpada się.