w

Przyjaźń na całe życie – naucz się ją rozpoznawać i doceniać

Przyjaciele to jedne z najbliższych nam osób. Gdy pielęgnujemy relacje z nimi, mogą z nami zostać na długo. Każdy marzy o tym, by doświadczyć przyjaźni na całe życie i mieć wokół siebie ludzi, którym może zaufać i na których zawsze może polegać. Ale jak odróżnić prawdziwych przyjaciół od tych fałszywych? I jak rozpoznać przyjaźń na całe życie i w porę ją docenić?

przyjaźń na całe życie
Fot. Pexels.com

Jakie są cechy prawdziwych przyjaciół?

Jest kilka cech prawdziwej przyjaźni, po których łatwo ją rozpoznać.

Prawdziwych przyjaciół poznasz w biedzie, ale też w szczęściu. Przyjaciel to ktoś, kto nie opuści cię, gdy masz kłopoty, i udzieli ci wsparcia, ale to także ktoś, kto będzie potrafił cieszyć się twoim szczęściem, bez zawiści.

Przyjaciel to ktoś, z kim milczenie nie jest krępujące. Z kim możesz zabijać czas i nie czujesz, że jest przez to zmarnowany. Sama obecność przyjaciela sprawia, że czujesz się lepiej, jak w domu i wiesz, że on to odwzajemnia.

Przyjaciel powie ci też zawsze prawdę. Nie zawaha się, nawet jeśli nie będziesz chciał jej usłyszeć, bo wie, że szczerość jest jego obowiązkiem wobec ciebie.

Fałszywi przyjaciele: kiedy przestają z tobą rozmawiać, zaczynają o tobie mówić

To jeden z cytatów nieznanego autora. Drugi głosi:

Fałszywi przyjaciele wierzą w plotki. Prawdziwi przyjaciele wierzą w ciebie.

Najprostszym wyznacznikiem prawdziwego przyjaciela jest jego lojalność. Fałszywi przyjaciele będą źle mówić o tobie za twoimi plecami, nie będą się liczyć z twoim dobrem i łatwo będą dawać wiarę krzywdzącym cię słowom. Patrząc ci w oczy, będą zapewniali cię o swoim oddaniu i przyjaźni, będą ci przytakiwać, a gdy tylko się rozejdziecie, zaczną cię krytykować i obmawiać.

Jak rozpoznać przyjaźń na całe życie?

prawdziwi przyjaciele
Fot. Pexels.com

Przyjaźń na całe życie rzecz jasna powinna przejść próbę czasu. Ale to nie oznacza, że dopiero na starość przekonasz się, kto zdał egzamin z prawdziwej przyjaźni. Już wcześniej możesz przewidzieć, z kim łączyć cię będzie zawsze wyjątkowa więź.

To osoba, z którą długo się znasz i z którą chcesz podtrzymywać kontakt, nie mając w tym żadnego szczególnego interesu. To ktoś, do kogo możesz się nie odzywać nawet miesiącami, a potem zadzwonić, jakby nigdy nic i rozmawiać, jakby ten czas w ogóle nie istniał. Przyjaźń na całe życie trwa, mimo że życie się zmienia – zarówno twoje, jak i przyjaciela. Jest odporna na czynniki zewnętrzne i na odległość.

Jeśli masz kogoś takiego przy sobie, doceń go – to prawdziwy skarb!