w

Przyjaciółka partnera – powód do zazdrości czy sojuszniczka?

W relacji nie chcemy nikogo ograniczać ani tym bardziej być ograniczani. Obiecujemy sobie, że nie będziemy szaleć z zazdrości, że będziemy wyrozumiali, będziemy dawać przestrzeń. I wtedy pojawia się ona – najlepsza przyjaciółka partnera – a ty tracisz grunt pod nogami. Jak ułożyć sobie relacje z taką kobietą? Gdzie postawić granice? I jak nie dać się opanować zazdrości?

przyjaciółka partnera
Fot. Pexels.com

Przyjaciółka partnera – jak do niej podejść?

Przede wszystkim przyjaciółka partnera nie musi być dla ciebie zagrożeniem. Dobrze jest to jednak wybadać. Zna ją od lat? Ona ma partnera? Ty też ją znasz i widujecie się także w szerszym gronie? Ona traktuje cię życzliwie? Prawdopodobnie nie masz się czego obawiać.

Przyjaźń damsko-męska to faktycznie kontrowersyjny temat, ale ty też przecież nie rzucasz się w ramiona każdemu kumplowi z czasów szkolnych. W związku musi być miejsce na zaufanie. Dlatego jeśli nie dzieje się nic szczególnie niepokojącego, jako punkt wyjścia przyjmij, że ta dziewczyna nie jest dla ciebie żadnym zagrożeniem.

Lekcja kontrolowania zazdrości

Ogólnie rzecz biorąc, im pewniej będziesz się czuć w swoim związku, tym mniejszym zagrożeniem będzie jakakolwiek inna kobieta, nie tylko przyjaciółka twojego faceta. Zachowaj czujność, ale nie popadaj w obsesję. Pokaż, że jesteś do niej pozytywnie nastawiona – jeśli od razu zaczniesz traktować ją jak rywalkę, twojemu facetowi będzie przykro, będzie się czuł niezręcznie. Przecież nie chce cię krzywdzić, ale ma prawo do swoich znajomych.

przyjaciółka chłopaka
Fot. Maxpixel.net

Racjonalizuj to, co widzisz. Zastanów się, czy naprawdę jest jakiś powód do zazdrości. Przede wszystkim jednak, zamiast koncentrować się na niej, skup się na swoim związku. To w nim w pierwszej kolejności musi się układać. Eliminacja wszystkich kobiet naokoło nie uchroni go przed kryzysem.

Co powinno niepokoić w przyjaźni faceta?

Jest jednak kilka sygnałów ostrzegawczych i są pewne granice, których nie powinno się przekraczać. Po pierwsze, proporcje. Czy twój partner umawia się tylko z tą jedną przyjaciółką, czy ma szersze grono znajomych, z którym się spotyka? Czy poświęca jej czas, który być może powinien poświęcić tobie? Takie zachowania nie są w porządku.

Poza tym jego przyjaciółka nie powinna generować sytuacji, w których występuje z twoim facetem w roli jego partnerki – np. jako osoba towarzysząca na imprezach. Zwróć też uwagę, czy twój partner wyżala jej się z powodu waszych konfliktów, zamiast omawiać je z tobą. Jeśli tak, musisz jak najszybciej dać mu do zrozumienia, że to sprawy, które przede wszystkim musicie załatwiać wy sami, między sobą.