w

Problemy w związku? 5 rad jak sobie z nimi poradzić

Czujesz, że w Twoim związku nie dzieje się dobrze? Czasem bardzo ciężko nam coś zdefiniować, jednak w głębi duszy wiemy, że nie jest tak jak być powinno. Albo tak jak byśmy chcieli. Problemy w związku zdarzają się bardzo często.

Można by powiedzieć, że to normalne, ale to wcale nie oznacza, że nie można im przeciwdziałać. Nawet trzeba jeśli zależy Ci na tej relacji. Co można zrobić?

związek
Fot. Pixabay.com

1. Nie narzucaj (się)

Rozmawiaj. Nie walcz, nie próbuj dociec go ma rację. Po prostu bardzo spokojnie i delikatnie spróbuj wytłumaczyć swoją motywację oraz logikę. Nie skupiaj się na przeszłości, najważniejsza jest teraźniejszość. Po co komu rozpamiętywanie i rozgrzebywanie starych spraw? To naprawdę nie doprowadzi do niczego dobrego!

2. Zaangażuj się

Pamiętaj, że nic nie przyjdzie samo. Podziwiasz związek swoich znajomych? Zazdrościsz im, że są ze sobą blisko i naprawdę świetnie im się układa? Coś Ci zdradzimy. Najprawdopodobniej to nie wzięło się z niczego. Oni pracują na tę relację i przede wszystkim bardzo mocno się w nią angażują.

Ty też to zrób. Zacznij od drobnych, codziennych gestów. Spontaniczny pocałunek, objęcie ukochanej osoby, uśmiech, komplement. Drobiazgi? Teoretycznie tak, ale to właśnie one budują tę codzienną bliskość scalającą relację.

3. Nie krytykuj osoby

Jeżeli już chcesz skrytykować, to skieruj tę krytykę w stronę konkretnego czynu/zachowania a nie partnera. Nie obrażaj, nie znieważaj, ani nie wyzywaj. To najgorsze co możesz zrobić. Szacunek przede wszystkim. Bez tego naprawdę nie da się zbudować zdrowej i silnej relacji. Zresztą to dotyczy nie tylko związków damsko-męskich, ale też innych relacji, np. przyjacielskich czy zawodowych.

4. Słuchaj

Tak naprawdę tutaj powinniśmy wrócić do pierwszego słowa z punktu 1. – „Rozmawiaj”. A dobra rozmowa to dialog, czyli też słuchanie. Wsłuchaj się w ukochaną osobę. W ten sposób masz szansę ją zrozumieć, a to już pierwszy krok do poprawienia Waszej relacji.

5. Zadbaj o siebie

Daj sobie przestrzeń. Swoje miejsce, swój czas. Skup się też na sobie. Wsłuchaj się w siebie. Potrzebujemy też chwil sami ze sobą, by potem zapragnąć spędzania czasu z ukochaną osobą. Warto!

Sprawdź także: Dlaczego wybierasz niewłaściwych mężczyzn?