w

Praca z byłym partnerem, czyli szkoła przetrwania

Rozstanie z partnerem to zwykle bardzo bolesne doświadczenie. Po nim, dla własnego dobra, lepiej jest zrobić sobie detoks i unikać spotkań z byłym. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Bo co zrobić, gdy dzieli się z nim miejsce pracy? To przecież oznacza nie tylko sporadyczne spotkania, ale nawet 8 godzin dziennie spędzonych w jednym biurze. Czy praca z byłym partnerem jest w ogóle możliwa?

praca z byłym partnerem
Fot. Pexels.com

Praca z byłym partnerem – czy da się to znieść?

Praca z byłym w jednym miejscu to bardzo trudne wyzwanie z różnych powodów. Nadrzędnym jest ten, że musicie widywać się codziennie, a być może nawet współpracować przy wspólnym projekcie. Nie ma więc szansy na ograniczenie kontaktu i zagojenie sercowych ran.

Dodatkowo koledzy i koleżanki z pracy zapewne są na bieżąco z historią waszej relacji. Przez to możecie stać się obiektem plotek, a sytuacja ogólnie może wywoływać niepożądane zainteresowanie twoim życiem osobistym. Sama też dowiesz się od razu, gdy twój były zacznie się spotykać z kimś innym lub co gorsza flirtować z koleżanką z biura.

Co więcej, jesteście bardziej podatni na konflikty, rozkojarzenie oraz upust negatywnych emocji w miejscu pracy. Napięta atmosfera może nie spodobać się zespołowi i przełożonym.

Jak pracować z byłym w jednym miejscu?

Choć nie jest to łatwe, samodyscyplina może pozwolić ci wytrzymać pracę w jednym miejscu z twoim byłym. Przede wszystkim musisz wykazać się dużym profesjonalizmem i pracować nad tym, by oddzielić sferę osobistą od zawodowej.

pracuję z byłym
Fot. Pexels.com

Mimo wszystko trzeba jednak szanować własne uczucia, więc jeśli to możliwe, staraj się maksymalnie unikać swojego byłego. Jeśli wiesz, że żadne z was nie zmieni pracy, może wywalczysz przeniesienie do innego działu. Warto też wziąć chociaż parę dni urlopu.

Lepiej unikaj rozmów ze współpracownikami, zwłaszcza z osobami, do których niekoniecznie masz zaufanie. Szefa zapewnij, że dołożysz wszelkich starań, by sytuacja nie miała negatywnego wpływu na atmosferę w pracy.

Poza tym, skoro nie możesz unikać byłego w pracy, unikaj go poza nią. Zorganizuj sobie czas wolny, by nie musieć o nim myśleć. Nie obserwuj go w mediach społecznościowych i staraj się nie interesować jego życiem osobistym.

Nie popełniaj tych błędów!

Żeby nie pogarszać sprawy, w sytuacji pracy z byłym partnerem bezwzględnie powinnaś unikać niektórych zachowań.

Przede wszystkim nie generuj konfliktów, które zaszkodzą także twojej karierze. Nie daj się sprowokować. Nie wykorzystuj też miejsca pracy do swoich osobistych porachunków z byłym. Oszczędź innym gorzkich słów na jego temat i skoncentruj się na swoich obowiązkach.

To, że razem pracujecie, nie oznacza, że powinnaś ciągle rozpamiętywać wasz związek. Widok byłego rozdrapuje rany, ale musisz sama zadbać o to, by wyleczyć się z rozczarowania miłosnego mimo trudnych warunków.