w

Pytania, które warto sobie zadać, aby poradzić sobie z permanentnym stresem.

Pytania, które warto sobie zadać, aby poradzić sobie z permanentnym stresem.

jak poradzić sobie z permanentnym stresem
Pytania, które warto sobie zadać, aby poradzić sobie z permanentnym stresem. / fot. Canva

1# Wolisz rozwiązywać problemy od razu, czy odsuwasz je na bok?

Zostawianie problemów na ostatnią chwilę działa jak kula śnieżna, która z czasem staje się coraz większa i może spowodować większe szkody. Nazbierane problemy sprawiają jedynie, że człowiek czuje się przytłoczony i zaczyna brakować mu sił, żeby z nimi walczyć.

2# Czy dzielisz się swoimi problemami?

Rozmowa z drugą osobą o swoich problemach i stresujących momentach dobrze wpływa na zdrowie. Duszenie ich w sobie w niczym nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Dzielenie się swoimi problemami może przynieść szybkie rozwiązania, które uwolnią od stresu.

3# Czy potrafisz być asertywny/a?

Mówienie „nie” może przynieść więcej korzyści, niż zgadzanie się na wszystko. Nie musisz ściągać na siebie obowiązków, które tak naprawdę należą do kogoś innego. Bycie asertywnym wcale nie jest złe, a jedynie sprawi, że pozbędziesz się dodatkowych stresów.

4# Czy bierzesz odpowiedzialność za obowiązki innych?

Każdy posiada swoje obowiązki, a więc nie ma potrzeby, żeby poczuwać się do odpowiedzialności za czyjeś działania. Masz swoje zadania, na których należy się skupić i wykonać je jak najlepiej.

5# Czy pozwalasz sobie na odpoczynek?

Każdy wie, że odpoczynek i relaks jest ważną częścią życia codziennego. Nie należy tego spostrzegać jako lenistwo. Masz prawo do odpoczynku, bo człowiek nie jest robotem, który może pracować całą dobę na pełnych obrotach. Zastanów się co sprawia Ci przyjemność i postaraj się czerpać z tego relaks.

6# Czy prowadzisz chaotyczne życie?

Organizacja jest istotną rzeczą. Pozwala na wykonanie swoich obowiązków w taki sposób, że zawsze zostanie czas, który można poświęcić dla siebie. Krok po kroku można wyuczyć w sobie nawyk organizowania, a czasami wystarczy jedna drobna zmiana, która spowoduje, że dzień stanie się łatwiejszy i bezstresowy.