w

Oto 5 rzeczy, które musisz zrobić, aby niczego nie żałować na starość

Każdego z nas dopadnie kiedyś jesień życia. Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie, to nie żałować czegoś, czego nie zrobiliśmy. W pewnym momencie okazuje się, że jest już za późno na realizację marzeń i planów. Dobrze byłoby cofnąć czas, a jednak nie jest to możliwe. Oto co powinieneś zrobić w młodości, aby niczego nie żałować!

szczęśliwa kobieta
Fot. Canva

Podróżuj ile się da

Z plecakiem, z biurem podróży, tanimi liniami czy w luksusie. Dokładnie tak, jak lubisz. Teraz kiedy masz jeszcze się, chęci i pasję. W późniejszym wieku zawsze znajdą się jakieś wymówki – rozsądek, dzieci, praca, remont. Teraz jest najlepszy moment na spełnianie podróżniczych marzeń i odhaczanie na mapie kolejnych destynacji z listy „Must see”. Masz tylko jedno życie, dlatego jeśli marzysz o podróży na koniec świata, możesz ją zrealizować. Wszystko zależy od Ciebie, zaczyna i kończy się w Twojej głowie.

Przestań wypominać

Jeśli w młodym wieku jesteś z kimś tylko dlatego, że się przyzwyczaiłeś, że tak jest wygodnie… zmień to. W przeciwnym razie w późniejszych latach będziesz miał do siebie ogromne pretensje, a Twoje życie może wyglądać jak jedno wielkie pasmo rozczarowań. Zadbaj o to, aby życie przejść u boku osoby, która jest wyjątkowa. Właściwi ludzie mają prawo spotkać się na każdym etapie życia. Nikt nie powiedział, że nie czeka Cię jeszcze wielka miłość. Pamiętaj, że życie jest tylko jedno i to Ty decydujesz, z kim chcesz przez nie przejść. Nie rób jednak niczego na siłę, bo sam będziesz musiał potem sobie z tym radzić.

Wybieraj serce, nie rozum

Często dopiero na starość rozumiemy, że trzeba było szaleć i ryzykować, podczas gdy wybieraliśmy rozwiązania dla nas bezpieczne. Czasem warto popełniać błędy, aby się na nich uczyć i wyciągać z nich prawdziwe lekcje życia. To nieodłączny element życia, który sprawia, że czujemy się silniejsi i mocniejsi każdego dnia. Nie pozwólcie sobie tego odebrać. Ryzykujcie, bo kto tego nie robi, ten nie pije szampana i żałuje… na starość.

Zadbaj o zdrowie

Podobno jesteś tym, co jesz. Twój organizm i ciało dadzą Ci znać, jak się czuję, pewnie dopiero w późniejszych latach życia. Im szybciej zaczniesz o nie dbać, tym mniejsze skutki uboczne będziesz odczuwać na starość. Zadbaj o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Kombinacja tych dwóch kwestii pomoże zapobiec wielu chorobom, ale wpłynie również na dobre zdrowie psychiczne. Zadbaj o siebie, bo tylko od Ciebie zależy, jak będziesz się czuł każdego dnia.

Mów „Kocham Cię”

Na co dzień często nie widzimy wartości słowa „kocham Cię”. Zrozumiesz to kiedyś, kiedy zabranie kogoś, kto był dla Ciebie niezwykle ważny. Dlatego nie odkładaj na później mówienia tego bliskim osobom. To nie wstyd – to coś pięknego mówić i słyszeć te słowa. Bo to właśnie one podbudowują samoocenę i sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi.