w

Oto 4 zasady, których należy się trzymać, aby nie dać wejść sobie na głowę

Pamiętaj, że tylko Ty masz wpływ na to, jak myślisz o sobie. Twoja psychika jest ważna i nie możesz pozwolić, aby toksyczni i chcący manipulować Tobą ludzie mogli na nią wpłynąć. Dbaj o siebie i stosuj się do tych czterech zasad, które z pewnością pozwolą Ci utrzymać dystans. Zdrowie psychiczne jest najważniejsze. Nikt nam go nie odda, dlatego musimy zadbać o nie sami. Tu i teraz.

Dbając o zdrowie psychiczne, dbasz o komfort swojego życia każdego dnia.
Dbając o zdrowie psychiczne, dbasz o komfort swojego życia każdego dnia. / Canva

Stawiaj granice

Granice, bez względu na to, czy stawiane w życiu zawodowym, czy prywatnym, są niezwykle ważne. Musisz je stawiać, aby nie dać sobie wejść na głowę. Pamiętaj, że to normalne i nikt nie może Ci zarzucić, że odgradzasz się za bardzo. Dla niektórych pewne rzeczy wykonywane w naszym kierunku są normalne, dla innych mogą być już przesadą. Sam wyznacz, w którym momencie zaczyna się granica i nie pozwalaj jej przekroczyć, jeśli czujesz, że to już za dużo. Masz do tego pełne prawo.

Dbaj o aktywność fizyczną

Czasem wydaje nam się, że aktywność fizyczna to tylko coś, co robimy dla naszego ciała. Zapominamy, jak endorfiny wytwarzane podczas treningu pozytywnie wpływają na nasz umysł. Pozwalają poczuć ulgę, oczyścić głowę, a tym samym bardzo pozytywnie wpływają na naszą psychikę. Innymi słowy, aby czuć się dobrze w swoim ciele i w swoim umyśle, warto postawić na aktywność fizyczną. Połączenie jej z innymi, dbającymi o siebie działaniami to we współczesnym świecie klucz do sukcesu. A może i nowe hobby, które sprawi, że poczujesz się wolny w erze dzisiejszego wyścigu szczurów?

Otaczaj się fajnymi ludźmi

Fajnymi, mamy na myśli takimi, w towarzystwie których czujesz się dobrze. Unikaj ludzi toksycznych, wampirów energetycznych. Odrzuć relacje i znajomości, które sprawiają, że czujesz się przytłoczony. Jeśli czyjaś obecność sprawia Ci dyskomfort, nie kontynuuj takiej znajomości. Często nawet nie zauważamy, że toksyczni ludzie są wokół nas. Potrafią doskonale maskować się za chęcią niesienia nam pomocy – a w rzeczywistości wcale nie to jest ich zamiarem. Weryfikuj najpierw ich intencje, dopiero potem ufaj i zapraszaj do bliższego grona znajomych.

Mów otwarcie o swoich emocjach

Mówienie otwarcie o emocjach to prawdziwa ulga dla ciała i duszy. Dlaczego? Ponieważ nie musimy kumulować w sobie wszystkiego. W przeciwnym razie może dojść do nieprzewidywanego wybuchu emocji, często w natłoku innych myśli. Nikomu nie jest to potrzebne. Ważne, aby szczerze komunikować, jeśli coś nam nie odpowiada, jeśli ktoś przekracza nasze granice, coś nas boli, ale też raduje. Bądźmy szczerzy ze sobą i z osobami, które wiele dla nas znaczą. W ten sposób damy im się dokładnie poznać, a przecież właśnie o to chodzi w relacjach. Aby być dla siebie fair.