w

Pozbądź się irracjonalnych lęków i fobii

Wszyscy się czegoś boimy. Jedni boją się owadów inni chorób, wypadków czy śmierci.

Nasze życie jest bardzo dynamiczne i większość ludzi potrafi normalnie funkcjonować pomimo tego, że istnieją rzeczy, których się boją, ale są też ludzie, którzy całe swoje życie podporządkowują lękom. Ich lęki powodują, że nie potrafią już do końca żyć normalnie.

Przez swoje fobie i lęki porzucają marzenia, gdyż ich strach przejął władzę nad życiem. Jeżeli jesteś w tej grupie, to przeczytaj, jak możesz sobie pomóc, pozbywając się swoich fobii i irracjonalnych lęków.

Zacznij wspinać się po drabinie strachu

Drabina strachu jest psychologiczną strategią radzenia sobie z lękiem w kontrolowanej sytuacji. Pomimo że za wszelką cenę chcesz unikać rzeczy, których się boisz, drabina strachu poprzez kontakt z tymi rzeczami może pokazać Ci, że tak naprawdę Twój lęk jest bardzo wyolbrzymiony.

Podczas drabiny strachu dochodzi do kontaktu z tym wszystkim, czego się boisz, a to sprawia, że w miarę upływu czasu zaczynasz uczyć się jak radzić sobie ze strachem i napięciem, które wywołują u Ciebie konkretne rzeczy.

Zdobywaj wiedzę na temat Twojej fobii

Poszukaj rzetelnych informacji na temat Twojego lęku. Dzięki temu zrozumiesz, co oznacza fakt, że odczuwasz strach i być może sam dojdziesz do wniosku, że jest on irracjonalny i tak naprawdę ma tylko „wielkie oczy”.

Naucz się technik relaksacyjnych

Objawy somatyczne silnego strachu takie jak przyspieszony oddech, dreszcze, kołatanie serca czy nudności są najgorszym aspektem wielu fobii. Poszukaj, jak możesz sobie pomóc. Jest wiele technik relaksacyjnych, które możesz poćwiczyć, aby w momencie zagrożenia z nich skorzystać.

Poproś przyjaciela o pomoc

Jeżeli Twoje lęki są związane z konkretnymi sytuacjami taki jak np. przebywanie w zatłoczonych miejscach czy jest to lęk przed lataniem, nie bój się prosić przyjaciół o dotrzymanie towarzystwa. Towarzystwo osoby, której ufasz, pomoże Ci, złagodzić stres związany z Twoim lękiem i spojrzeć na to trochę z innej strony.

Zapisz się do grupy wsparcia

Dołączenie do grupy wsparcia nie jest niczym złym. Tak samo, jak szukanie pomocy u fachowców. Jeżeli nic nie pomaga, może warto to rozważyć. Na spotkaniach w grupie zobaczysz, że nie jesteś jedyną osobą, która musi zmierzać się codziennie ze swoimi lękami. Poznasz ludzi, którzy boją się tego samego co Ty i zobaczysz, że nie jesteś z tym sam.

*Zawartość niniejszej strony jest publikowana jedynie w celach informacyjnych. W żadnym wypadku treści strony nie można traktować jako alternatywy dla pracy profesjonalisty. Z tego powodu zalecamy Ci abyś w razie potrzeby skontaktował się ze specjalistą.