w

On mnie zdradził. Czy mam mu wybaczyć?

Odkrycie zdrady ukochanej osoby wywołuje szok i niedowierzanie, co powoduje, że w pierwszej chwili usiłujemy wyprzeć ze świadomości tę informację. Potem, gdy do nas dociera, zalewa nas fala złości, smutku, rozczarowania i upokorzenia. Partner jednak wcale nie zamierza odchodzić do kochanki, wręcz przeciwnie – chce wszystko naprawić i obiecuje, że to się już nigdy nie powtórzy.

Wybaczyć jednak nie jest łatwo, a już na pewno nie jest łatwo ponownie zaufać. Bijesz się z myślami i nie wiesz, co robić, przede wszystkim dlatego, że wcale nie jesteś pewna, czy zdołasz pokonać negatywne emocje. Czy wybaczenie zdrady jest możliwe i czy może przynieść jakieś korzyści?

Czy zdradę można wybaczyć?

Zdradę można wybaczyć, ale nietrudno się domyślić, że nie jest to proste. W pierwszej kolejności wymaga bowiem opanowania przynajmniej w jakimś stopniu negatywnych uczuć wobec partnera, związku z nim, ale i samej siebie.

Kolejnym krokiem jest zrozumienie, co do zdrady doprowadziło. W większości przypadków to nie tyle sama zdrada doprowadza do rozpadu związku, ale konfrontacja z problemami, które się do niej przyczyniły. Jeśli nie przyznamy, że istnieją, i nie spróbujemy ich rozwiązać, trudno będzie pójść dalej.

W końcu musimy podjąć świadomą decyzję o wybaczeniu, które będzie oznaczało też odcięcie się grubą kreską od tego, co było, i pójście dalej. Wybaczenie nie jest równoznaczne jednak ani z odzyskaniem zaufania, ani nawet z odzyskaniem pozytywnego stosunku do partnera i całej sytuacji, ani też nie zobowiązuje do pozostania w związku! Może natomiast przynieść pewne korzyści.

Fot. unsplash.com

Czy zdradę WARTO wybaczyć?

Kobiety, zadając pytanie, czy powinny wybaczyć zdradę, zwykle wyobrażają to sobie jako danie drugiej szansy i rezygnację z pozycji ofiary. Warto jednak spojrzeć na akt wybaczenia nieco inaczej, widząc w nim możliwość szybkiego dojścia do siebie, zostawienia tego przykrego doświadczenia w przeszłości i znalezienia spokoju, harmonii i szczęścia w przyszłości.

Wybaczenie ma przede wszystkim spowodować, że zaakceptujemy to, co się wydarzyło, i postanowimy, że zamiast choćby pragnienia zemsty i rozpamiętywania, włożymy wysiłek w to, by poradzić sobie jak najlepiej z tą sytuacją. To nie uwłacza godności i nie oznacza, że nadal chcemy z kimś tworzyć związek.

Decyzja o tym, czy rozstać się, czy spróbować zaufać i odbudować relację, to odrębny problem. Przede wszystkim trzeba ocenić, czy można rozwiązać problemy, które doprowadziły do zdrady, i czy zagwarantuje to, że incydent się nie powtórzy. Partner musi wyrazić skruchę i udowodnić, że zrobi wszystko, by odzyskać zaufanie i ratować związek. Jeśli można mu wierzyć, a sama relacja była wartościowa, być może nie trzeba będzie żałować, że się zostało.

Wiele kobiet jednak ponownie się rozczarowuje, więc lepiej nie decydować pod wpływem chwili i zwrócić się w razie czego o pomoc do terapeuty dla par.

źródło: puder.pl