w

Oblicza miłości. Kiedy miłość zamiast szczęścia przynosi… cierpienie

Miłość ma różne oblicza. Czym innym jest pierwsza, nastoletnia miłość, a czym innym dojrzałe uczucie dorosłych ludzi. Z założenia jednak miłość ma nam przynosić szczęście. Kiedy jest inaczej, zazwyczaj dochodzi do rozstania. Są jednak osoby, które mimo cierpienia nie potrafią zakończyć związku. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli kiedykolwiek cierpiałaś z miłości, sprawdź, czy poniższe opisy są ci znane.

Ofiara manipulacji

Związków, w którym jedna osoba manipuluje drugą, jest bardzo wiele. Czy łatwo zauważyć, że jest się manipulowanym? Absolutnie nie. Możesz przez dłuższy czas mieć w głowie wizję wspaniałej miłości, lecz mimo to na twojej twarzy zazwyczaj gości smutek. Myślisz wtedy, że o miłość czasem trzeba walczyć lub że każda para ma swoje wzloty i upadki. Tłumaczeń może być wiele.

Kiedy osoby z zewnątrz próbują ci wskazać sytuacje, w których twój partner niewłaściwie cię traktuje, zazwyczaj żarliwie go tłumaczysz. Być może wpaja ci, że to ty prowokujesz go do wybuchów gniewu? Ofiary manipulacji tkwią w związku, który nie daje im szczęścia, bo winą za jego niewłaściwe funkcjonowanie obarczają siebie.

Zbyt duża naiwność i dobroduszność

Niestety osoby, które mają serce na dłoni, są dobroduszne i „oddają siebie w całości” należą do tych, którym cierpienie jest szczególnie znane. Zawsze starają się widzieć w drugim człowieku jego zalety, lubią pomagać i potrafią wielokrotnie dawać komuś szansę. Ufają bowiem w czyste intencje swoich partnerów i nie dopuszczają do siebie myśli, że może być inaczej. Godzą się na zbyt wiele i cierpią, kiedy po czasie zaczynają czuć się niedoceniane, a nawet wykorzystywane.

Niewłaściwe wzorce miłości

Wchodzenie w związki, w których dominują negatywne emocje często ma swoje źródła w dzieciństwie. To, z jakimi wzorcami spotkaliśmy się gdy kształtował się nasz wizerunek świata, ma ogromny wpływ na nasze późniejsze wybory. Burzliwa relacja rodziców, rozwód, brak udziału ojca lub matki w wychowaniu – to wszystko może być powodem zawierania niekorzystnych związków w życiu dorosłym. Często dochodzi bowiem do powielania schematów zaobserwowanych w domu rodzinnym.

Pamiętaj, że właściwy związek nie może być dla ciebie pasmem nieszczęść i rozczarowań. Jeśli cierpisz z miłości, spróbuj zastanowić się co jest tego przyczyną.