w

Niby niepozorne, a potrafią wyrządzić krzywdę. Poznaj zachowania, które niszczą Twój potencjał

Może ci się wydawać, że to jak myślisz o innych ludziach i jak interpretujesz swoje doświadczenia nie ma większego wpływu na twoje życie i kondycję psychiczną. Prawda jest zupełnie inna. Wiele trudności natury psychicznej ma swoje źródła w niekorzystnych przyzwyczajeniach dotyczących twojego codziennego sposobu postępowania.

Jakie zachowania mogą niszczyć twój potencjał?

Zazdroszczenie innym tego, co mają

Zazdrość jest uczuciem, które solidnie może zablokować twoje działania i sprawić, że będziesz skupiać się zupełnie nie na tym, co powinieneś. Dzieje się tak dlatego, że uczuciu zazdrości często towarzyszy porównywanie się, które jest niezmiernie szkodliwe dla twojej psychiki. Zamiast więc zazdrościć innym ich osiągnięć i wypełniać się negatywnymi emocjami po prosu skup się na swoim życiu. Nie staraj się doścignąć innych, bo nie wiesz jaką drogę przeszli i co kryje się za ich sukcesami.

Obawianie się niepowodzeń

Jeśli strach przed niepowodzeniem blokuje cię i sprawia, że nie podejmujesz określonych działań lub decyzji, zadaj sobie jedno ważne pytanie. Czy to wydarzenie i ewentualna porażka będą dla ciebie istotne za 5 lat? Czy zmienią diametralnie twoje życie? Odpowiadając sobie na to pytanie i wyobrażając przyszłość łatwiej będziesz mógł dostrzec, że dane niepowodzenie w dłuższej perspektywie czasowej nie będzie miało dla ciecie takiego znaczenia, jakie teraz mu nadajesz.

Ukrywanie prawdziwych emocji

Ludzie, którzy są szczęśliwi i śmiało idą przez życie to ci, którzy nie boją się być sobą. A bycie sobą to nie tylko pokazywanie radosnych przeżyć, ale także dawanie sobie przyzwolenia na złość czy smutek. Nie chowaj się więc przed ludźmi, kiedy dopadają cię trudniejsze emocje. Bycie autentycznym może być naprawdę zbawienne dla twojej psychiki.

Rezygnacja z marzeń dlatego, że wymagają one czasu

Szybkie zniechęcanie się i rezygnacja z działań tylko dlatego, że nie dają one natychmiastowych efektów, to najgorsze, co możesz sobie zrobić. Wszelkie zmiany lub realizacja marzeń wymagają czasu. Niezwykle ważna jest więc wytrwałość i wiara w to, że w końcu się uda. Pamiętaj też, że czasem osiągnięcie celu jest już blisko, ale ty możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. A chyba nie chciałbyś rezygnować tuż przed metą?