w

Najlepsze sposoby na to, aby utrzymać iskrę w długoletnim związku

Początek każdego romantycznego związku charakteryzuje się naturalną iskrą, której utrzymanie nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Namiętność, zaintrygowanie i chęć spędzania jak największej ilości czasu wspólnie jest czymś  całkowicie naturalnym dla zakochanej pary.

fot. pixabay

Niestety, z biegiem lat, obecność drugiej osoby powszednieje, a do tego pojawiają się problemy i proza życia codziennego. Wiele związków się wypala lub zaczyna narzekać na doskwierającą monotonię. To jednak nie oznacza, że jest to jedyny możliwy scenariusz. Istnieje wiele sposobów na to, aby zachować iskrę nawet w związku, który trwa już od wielu długich lat.

Jakie sposoby dają najlepsze rezultaty?

Czas tylko we dwoje

Zdecydowanie warto zadbać o to, aby regularnie spędzać czas tylko we dwoje. Zawodowa praca lub wychowywanie dzieci może mocno pochłonąć czyjąś codzienność, ale niemal zawsze jest możliwość na wygospodarowanie nieco więcej intymności. Jeśli romantyczna randka na mieście z jakiegoś powodu nie wchodzi w grę, świetnie sprawdzi się wieczór w domowym zaciszu. Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, aby rzeczywiście skupić uwagę na swoim partnerze. Nie zaglądać w tym czasie w telefon, lecz porozmawiać, wymienić się opiniami, przedyskutować różne sprawy. Niech ten czas będzie spędzony razem, a nie jedynie obok siebie.

Docenienie i dobre słowa

Po wielu latach związku ludzie z o wiele większą łatwością zwracają uwagę na czyjeś wady, niż zalety. To, co dobre, staje się oczywiste, więc przestają o tym mówić i za to dziękować. Na pierwszy plan wchodzą natomiast wszelkie niedociągnięcia, które zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają w zwyczaju wypominać swojej drugiej połówce. Nic dziwnego, że iskra w związku jest coraz słabsza, skoro obie strony co rusz słyszą na swój temat coś negatywnego.

Aby zachować pozytywne relacje należy zatem przypomnieć sobie o tym, za co jesteśmy wdzięczni swojemu partnerowi i – co ważne – zacząć mu o tym mówić. Zwykłe podziękowanie za przygotowanie kawy, załatwienie sprawy na mieście lub pomoc w zawodowej rozterce, może zmienić naprawdę wiele. Partnerzy czują się pewniejsi siebie, wzrasta ich poziom samopoczucia, a dzięki temu podnosi się ich satysfakcja ze związku.

Tworzenie nowych aktywności i doświadczeń

Jednym z częstych błędów w wieloletnich relacjach jest zasiedzenie się w domowym zaciszu i zaprzestanie angażowania w ekscytujące wydarzenia. Choć powspominanie dawnych czasów i wspólnych przeżyć jest całkiem dobrym sposobem na utrzymywanie więzi, o wiele lepsze efekty daje zadbanie o to, aby tego typu wydarzenia nie były tylko wspomnieniami. Nic tak nie łączy ludzi, jak ramię w ramię przeżywanie silnych emocji, zwłaszcza tych pozytywnych i ekscytujących. Aby utrzymać płomień w relacji, warto zatem zadbać o nowe, interesujące doświadczenia, które zapobiegną uczuciowej stagnacji.