w

Miłość po czterdziestce – jaka jest i jak ją znaleźć?

Życie układa się bardzo różnie. Coraz więcej osób jest po rozwodzie, coraz więcej ma problem ze znalezieniem partnera na stałe wtedy, kiedy teoretycznie społeczeństwo by tego od nich oczekiwało. W związku z tym jest coraz większa potrzeba rozmawiania o życiu uczuciowym w dojrzalszym wieku. Zakochiwanie się nie jest zarezerwowane dla młodych, a miłość po czterdziestce, choć inna, jest ważna i wartościowa. Tylko jak ją znaleźć?

miłość po czterdziestce
Fot. Pexels.com

Druga młodość – druga miłość

Zakochanie się może nam się przytrafić na każdym etapie życia. Praktycznie zawsze je rozpoznajemy, chociaż z perspektywy czasu widzimy, że te uczucia różniły się między sobą diametralnie. Zmieniamy się bowiem my, nasze życie i nasze doświadczenia. Miłość jest jednak uniwersalna – możemy tylko mieć inne do niej podejście.

Wiele osób nakłada na siebie w pewnym wieku ograniczenia, sądząc, że już im „nie wypada” przeżywać miłosnych uniesień. Ale są i tacy, którzy czują się nadal młodzi duchem i właściwie nie ma powodu, by mieli sobie odmawiać doświadczenia jeszcze czegoś ważnego i być może nawet na resztę życia.

Jaka jest miłość po czterdziestce?

Miłość po czterdziestce zwykle jest bardziej dojrzała, ale to nie znaczy, że brakuje w niej emocji i szybszego bicia serca. Ta ekscytacja jest, choć na pewno tłumi ją większy dystans, być może brak zaufania, sceptycyzm wynikający z przeszłych doświadczeń. Do tego może dochodzić problem z akceptacją własnego ciała czy pozycji społecznej.

miłość po 40
Fot. Pexels.com

Z drugiej strony to samo doświadczenie może dodawać pewności siebie. Mamy świadomość, że wiemy, czego chcemy, i nie damy się zmanipulować. Relacje zawiązane po 40 roku życia często nie mają już na calu zakładania rodziny, co minimalizuje presję.

Gdzie szukać miłości po 40-tce?

Po 40-tce, a nawet 50-tce wbrew pozorom wciąż jeszcze można poznać kogoś interesującego. Trzeba jednak wiedzieć, jak zarysować krąg potencjalnych znajomości i czego się po nich spodziewać. Może być ci trudno, jeśli będziesz mieć uprzedzenia wobec osób „z przeszłością” – po rozwodzie, z dziećmi.

Na pewno najbardziej popularne są w tej chwili aplikacje randkowe, stwarzające bezpieczny dystans. Jednak gwarancję, że się nie rozczarujesz, dają spotkania na żywo. Różnego rodzaju kursy, np. tańca, organizowane wydarzenia powiązane z jakimś hobby to zwykle miejsca, gdzie inne osoby mogą szukać tego samego, co ty.