w

Mata do jogi – jak wybrać?

Mata do jogi jest niezbędnym akcesorium. O ile można ją wypożyczać, o tyle zdecydowanie lepszym działaniem będzie inwestycja we własną. Oprócz tego, że będziemy mogli dopasować ją do indywidualnych potrzeb i predyspozycji, to przy tym wpiszemy się we wszelkie standardy związane z zachowaniem higieny. Sprawdźmy więc, co brać pod uwagę przy wyborze maty do jogi – bez względu na to czy będzie to kompaktowa mata czy inna. 

1. Mata do jogi, a styl jogi
2. Grubość maty – jaką wybrać?
3. Profesjonalna mata – przegląd materiałów i waga
4. Do jogi mata – wzrost, wielkość maty i poziom zaawansowania

fot. mat. prasowe

Mata do jogi, a styl jogi

Mata do jogi, jak już wspomnieliśmy, jest najważniejszym akcesorium. Aby wybrać prawidłową należy przede wszystkim dopasować ją do indywidualnych predyspozycji (praktyki jogi). Trzeba pamiętać o tym, że przeznaczenie maty jest jednym z najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować w trakcie podejmowania decyzji zakupowej. Takie działanie sprawi, że będziemy mogli w pełni komfortowo z niej korzystać. Trzeba mieć na uwadze to, żeby nie kierować się opiniami innych – najlepiej jest przetestować dane modele samodzielnie i wybrać pośród nich, który w pełni wpisze się w nasze oczekiwania. Dla jednych będzie to gruba mata, dla innych idealne będą maty cieńsze. Aby mieć pewność, że będziemy mieli do dyspozycji szeroki wybór mat, warto jest zainteresować się ofertą renomowanych producentów. Tu będziemy mogli liczyć zarówno na ich wysoką jakość, jak również to, że wybierając matę pośród wielu propozycji, znajdziemy skrojoną na miarę naszych potrzeb. 

Grubość maty – jaką wybrać?

Gruba mata, a może maty cieńsze? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie brzmi: to zależy. Na rynku znajdziemy różne grubości mat. Mowa o przedziale od 1 milimetra do 8 mm. Tutaj istotna jest amortyzacja zarówno kości, jak i stawów – im grubsza mata, tym jest ona większa. Zadaniem maty jest przede wszystkie zapewnienie kompleksowej ochrony zarówno stawów kolanowych, jak również nadgarstków.

W przypadku maty o grubości w przedziale 1-2 mm mówimy o matach podróżnych (tak są najczęściej uznawane). Można liczyć na ich antypoślizgowość w pakiecie z poczuciem stabilności. Co ważne, mało ważą i nie zajmują dużej ilości miejsca. Maty o grubości od 3 do 4 mm to standardowe akcesoria. Możemy liczyć na dobrą amortyzację, jednak przyda się nadal jakaś podkładka pod kolana. Z kolei maty w przedziale od 5 milimetrów do 8 milimetrów to gwarancja lepszej amortyzacji niż w przypadku pozostałych. Koc w ich przypadku nie będzie potrzebny. Można liczyć na stabilną izolację od danego podłoża.

Idealna mata to taka, która jest dokładnie dopasowana do naszych parametrów fizycznych. Dotyczy to również wzrostu. Standardowe modele posiadają wymiary 180 x 60 cm, jednak na rynku znajdziemy też nieco mniej klasyczne warianty. Warto jednak pamiętać o tym, że mata powinna być dłuższa od naszego wzrostu co najmniej o 10 cm. Nie bez znaczenia pozostaje także nasz komfort użytkowania – zwłaszcza w miejscach publicznych. Tutaj można postawić na nieco większe modele. 

Profesjonalna mata – przegląd materiałów i waga

Jednym z najważniejszych czynników jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze maty do jogi jest materiał, z którego została wykonana. Bardzo dużą popularnością cieszą się maty kauczukowe z kilku powodów. Po pierwsze, wyróżniają się właściwościami antypoślizgowymi, dzięki czemu łatwiej utrzymać odpowiednią pozycję podczas ćwiczeń. Po drugie, maty z naturalnego kauczuku są rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kauczukowa mata nie jest tak wytrzymała jak choćby modele z PVC, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służyć przez lata.

Warto także zwrócić uwagę modele z pianki termoplastycznej. Mata do jogi wykonana z niej jest niezwykle lekka, dzięki czemu stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które ćwiczą w klubach bądź też na zewnątrz. Nie można odmówić jej dobrych właściwości antypoślizgowych i amortyzacji.

Ciekawym rozwiązaniem są również maty korkowe, które stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród początkujących, jak i bardziej wprawionych amatorów jogi. Korkowa mata to akcesorium wykonane z naturalnego materiału. Ponadto wyróżnia się właściwościami zarówno antystatycznymi, jak i antybakteryjnymi, dlatego z powodzeniem może być stosowana przez alergików. Z uwagi na to, że jest pozbawiona sztucznych materiałów jej trwałość jest nieco krótsza, jednak przy odpowiedniej konserwacji można przedłużyć jej żywotność.

Przed zakupem maty do jogi trzeba również mieć na uwadze jej wagę. Jeśli często ją transportujemy np. na rowerze, nie powinna ona przekraczać 2,5 kg. Sprawdzą się zatem modele wykonane np. z pianki TPE czy średnie maty PVC. Jeśli stawiamy na maty z naturalnych materiałów musimy być świadomi, że są to produkty o większej wadze – w przypadku maty kauczukowej ok. 3 kg.

Do jogi mata – wzrost, wielkość maty i poziom zaawansowania

Idealna mata to taka, która jest dokładnie dopasowana do naszych parametrów fizycznych. Dotyczy to również wzrostu. Standardowe modele posiadają wymiary 180 x 60 cm, jednak na rynku znajdziemy też nieco mniej klasyczne warianty. Warto jednak pamiętać o tym, że mata powinna być dłuższa od naszego wzrostu co najmniej o 10 cm. Nie bez znaczenia pozostaje także nasz komfort użytkowania – zwłaszcza w miejscach publicznych. Tutaj można postawić na nieco większe modele.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również nasz poziom zaawansowania. To od niego uzależnione jest to, czy bardziej zależy nam na stabilności w czasie ćwiczeń czy też żywotności. Niezależnie od tego, czym się kierujemy, matę wysokiej jakości znajdziemy m.in. na https://yogabazar.pl/mata-do-jogi.

Jak widać, wybór maty do jogi nie powinien pozostać kwestią przypadku. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, zanim zdecydujemy się na konkretny. Przedstawione powyżej mają istotny wpływ na jakość ich użytkowania, a co za tym idzie, zapewnienie sobie bezpieczeństwa, które jest najważniejsze. To właśnie ono powinno w dużej mierze determinować podjęcie naszej decyzji zakupowej.

*Artykuł sponsorowany