w

Ludzie, którzy kształtują Twoje życie. Kim są?

Wkraczając w dorosłość każdy człowiek otrzymuje komunikat, że od teraz powinien potrafić radzić sobie z problemami i mieć kontrole nad wszelkimi sferami swojego życia. Właśnie tak postrzegany jest dorosły człowiek – jako ten odpowiedzialny i poważny. Jeśli z jakiś powodów twoje postępowanie odbiega od pożądanego, zaczynasz zastanawiać się co robisz nie tak.

Dlaczego nie potrafisz zbudować szczęśliwego związku? Czemu zbyt mało angażujesz się w pracę? I co sprawia, że ciągle odczuwasz niezadowolenie z życia?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w swojej przeszłości i w relacjach, które były w niej obecne. To właśnie one kształtują twoje zachowanie i tworzą skrypty, do których nieświadomie wracasz w dorosłości.

Kim są ludzie, którzy kształtują twoje życie?

Rodzice

Bezwzględnie najważniejsze osoby, które kształtują sposób postrzegania przed ciebie świata, to twoi rodzice. To od nich uczysz się tego jak radzić sobie z problemami i przyjmujesz opinie na swój temat, które są źródłem wysokiej lub niskiej samooceny. Nawet jeśli postępowanie twoich rodziców odbiegało od ideału i obiecujesz sobie, że nigdy nie będziesz taki jak oni, nie jesteś w stanie całkowicie uwolnić się od bagażu swojego dzieciństwa.

Wychowawca

Mało kto przyczyn swojego zachowania upatruje w relacjach z nauczycielami. Prawda jest jednak taka, że przez pewien czas twojego dzieciństwa to właśnie oni pełnią rolę „zastępcy” rodzica. To, co mówi pani z przedszkola staje się dla wielu dzieci wyrocznią. Dlatego właśnie nie bez znaczenia jest to, jaką osobą był twój pierwszy wychowawca.

Rówieśnicy

Przepełnione radością dziecięce zabawy to niezwykły czas w życiu każdego człowieka. Zawiązywanie przyjaźni i obcowanie z rówieśnikami jest elementem poszukiwania swojej tożsamości. Całkowicie odmiennie może funkcjonować człowiek, którzy doświadczył zrozumienia i prawdziwej przyjaźni od tego, który w okresie szkolnym bezustannie był wyśmiewany.

Pierwsza miłość

Mimo że pierwsza miłość zazwyczaj nie jest tą ostatnią, nie pozostaje bez znaczenia dla twojej przyszłości. To właśnie podczas pierwszych randek uczysz się funkcjonowania w relacjach damsko-męskich i tworzysz pierwsze poglądy na temat związków.

Wszystkie te doświadczenia znajdują odzwierciedlenie w twoim dorosłym życiu, nawet jeśli na co dzień tego nie dostrzegasz.