w

Kryzys po trzech latach – skąd się bierze i jak go przetrwać?

Niemal każda para prędzej czy później przechodzi jakiś kryzys. Oddalenie się od siebie, częstsze kłótnie, wątpliwości, poczucie braku więzi i wsparcia, pogorszenie relacji intymnych – to tylko najważniejsze symptomy. Niektórzy uważają, że kryzysy w związku są cykliczne i można je przewidzieć. Legendą już stał się kryzys po trzech latach. O co z nim chodzi?

kryzys po trzech latach
Fot. Pexels.com

Dlaczego akurat trzy lata?

Nie ma żadnego przebiegłego algorytmu, który pozwala przewidzieć, kiedy w związku nastąpi kryzys. Ale wszyscy jesteśmy na swój sposób do siebie podobni i wiele związków przechodzi przez te same cykle, tak samo się rozwija. Dlatego utarło się, że po trzech latach wyjątkowo często pary przeżywają kryzys relacji.

Jest to związane z pierwszą konfrontacją z problemem rutyny w związku, ale też z innymi wyzwaniami. Niektóre pary po tym czasie postanawiają ze sobą zamieszkać. Innym rodzi się dziecko. Na ogół jednak mija już pierwszy etap silnego zakochania i namiętności, emocje opadają i… nie wiemy, co z tym dalej robić.

Kryzys po trzech latach: czy można mu zapobiec?

Skoro już wiesz, po jakim czasie możesz spodziewać się kryzysu, może byłabyś w staniu mu zapobiec? Do pewnego stopnia tak. Przede wszystkim wybij sobie z głowy, że twoja relacja zawsze będzie taka sama jak na początku, ale to nie znaczy, że ma być już tylko gorzej.

kryzys w związku po trzech latach
Fot. Pexels.com

Jeśli będziecie pracować nad waszym związkiem, starać się przełamać rutynę, okazywać sobie czułość, nawet jeśli płomień pożądania nieco przygasł, a przede wszystkim wspierać się, przetrwacie wszystko. Miną trzy lata, cztery, pięć… Nawet nie pomyślicie o kryzysie.

Jak opanować kryzys w związku po trzech latach?

Jeśli jednak kryzys was dopadł, zastanów się, dlaczego tak się stało. Możliwe, że zaniedbaliście związek, za bardzo go idealizowaliście, skończyły wam się pomysły. Dajcie sobie chwilę oddechu, po czym porozmawiajcie, okażcie sobie czułość i zrozumienie. Jeśli związek ma potencjał, wszystko się ułoży.

Pamiętaj jednak, że taki kryzys może też oznaczać, że po prostu relacja nie przeszła próby czasu. Jeśli choć jedno z was oddala się i w ogóle nie jest zainteresowane pracą nad związkiem, możliwe, że lepiej nie tracić na tę relację więcej czasu.