w

Komplementy, przez które czujesz się źle. Czym jest negging i jak sobie z nim radzić?

Negging to zjawisko, z którym z pewnością spotkałaś się w swoim życiu, choć możesz nie być świadoma tego faktu. Przypomnij sobie sytuacje, kiedy po usłyszanym komplemencie wcale nie poczułaś się dobrze, lecz wręcz przeciwnie – Twoja samoocena została zachwiana.

„Świetnie dziś wyglądasz, zupełnie jak nie ty!”, „Poruszasz się tak niezgrabnie, ale jest to całkiem urocze”, „Nawet pasują ci te dodatkowe kilogramy” – to tylko kilka przykładów neggingu, który udając rzekomą pochwałę, tak naprawdę wpędza cię w kompleksy.

Jeśli nie chcesz, aby ktoś w tak wyrafinowany sposób próbował przejąć nad tobą kontrolę, zaufaj swojej intuicji i emocjom. (fot. pexels)

Dlaczego negging może poważnie Ci zaszkodzić?

Fałszywe komplementy są o tyle kłopotliwe, że czasami nie wiesz jak na nie zareagować. Masz ochotę się „odgryźć”, ale przecież rozmówca powiedział ci coś pozytywnego, więc dusisz w sobie emocje. Jeśli kłopotliwy komentarz padł z ust bliskiej ci osoby, często ją tłumaczysz i przekonujesz sama siebie, że na pewno nie miała ona nic złego na myśli.

Prawda jest jednak taka, że negging to nic innego jak emocjonalna manipulacja, która ma na celu zachwiać twoje poczucie pewności siebie. Szczególnie niebezpieczna jest wtedy, kiedy płynie z ust ukochanego, ponieważ systematycznie spotykasz się z umniejszaniem swojej wartości. To z kolei sprawia, że z dnia na dzień czujesz się ze sobą coraz gorzej.

Jak rozpoznać, że jesteś ofiarą neggingu?

Jeśli nie chcesz, aby ktoś w tak wyrafinowany sposób próbował przejąć nad tobą kontrolę, zaufaj swojej intuicji i emocjom. Pamiętaj, że prawdziwe komplementy mają wywołać u ciebie pozytywną reakcję, a nie wprawiać w zakłopotanie. Jeżeli jesteś na etapie randkowania, unikaj jak ognia osób, które stosują tego typu praktyki!