w

Kolejna randka i kolejne rozczarowanie. Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Wszyscy ludzie pragną być kochani i akceptowani. Nikt rozsądnie myślący nie powie, że lubi doświadczać uczucia rozczarowania lub odrzucenia. Istnieją jednak osoby, które szczególnie mocno przeżywają miłosne porażki.

Podczas kiedy inni szybko zapominają o nieudanej randce, oni zachodzą w głowę, dlaczego znowu coś poszło nie tak. Analizują, czy popełnili gdzieś błąd lub rozpaczają, że jak zwykle mieli pecha w miłości.

Jeśli odnajdujesz w tym opisie choć odrobinę siebie, poznaj kilka sposobów, które pomogą ci poradzić sobie z odrzuceniem.

Pozwól sobie na żal, ale ustal jego granice

Nie musisz walczyć ze swoją wrażliwą naturą i usilnie starać się być silną. Możesz pozwolić sobie na żal i smutek, ale nie dopuszczaj do tego, by zbyt mocno tobą zawładnęły. Ustal sobie konkretne ramy czasowe, w których bez wyrzutów sumienia wypłaczesz się lub nieco ponarzekasz.

Kiedy natomiast minie określony czas, połóż stanowczy kres rozdrapywaniu przykrej sytuacji. Zajmij się sportem, umów z koleżanką lub zapełnij czas innymi zajęciami, które odwrócą uwagę od miłosnego niepowodzenia.

Podziel się swoim problemem

Nieudane randki to temat stary jak świat. Zadziwiająco łatwo możesz więc znaleźć wsparcie wśród otaczających cię osób. Nie wahaj się podzielić swoim problemem z rodziną lub bliskimi znajomymi. Prawdopodobnie wysłuchają cię ze zrozumieniem lub opowiedzą swoje własne „nieciekawe” historie z życia uczuciowego.

W ten sposób nie tylko zrzucisz z siebie ciężar emocji, ale też nabierzesz dystansu do swojego problemu. Może nawet obrócicie wszystko w żart i zaczniecie opowiadać coraz to lepsze anegdotki?

Przestań skupiać się na sobie

Mężczyzna, z którym się spotkałaś, przestał się odzywać lub wasz kontakt znacząco osłabł? Nie doszukuj się winy w sobie i nie analizuj każdego swojego ruchu. Dlaczego od razu zakładasz, że to z tobą może być coś nie tak? Być może to właśnie on ma problemy z nawiązywaniem bliskich relacji, a do tego nie potrafi określić swoich oczekiwań. Jest też wysoce możliwe, że po prostu nie nadajecie na tych samych falach i nie jest to niczyja wina.

Przestań więc nadmiernie koncertować się na własnej osobie i zawalcz ze swoim wewnętrznym krytykiem.

Obróć niepowodzenie na swoją korzyść

Spróbuj spojrzeć na całą sytuację z drugiej strony. Wszystkie wydarzenia, które cię spotykają, mogą być źródłem cennych doświadczeń. Być może właśnie dowiedziałaś się z jakimi osobami na pewno nie chcesz mieć do czynienia. Oprócz tego miałaś okazję stawić czoła przykrym emocjom, dzięki czemu teraz jesteś silniejsza.

Myśląc w ten sposób, nie tylko poradzisz sobie z odrzuceniem, ale też nauczysz się obracać na swoją korzyść wiele życiowych porażek.