w

Kłamstwa w związku – czego najczęściej dotyczą?

Chyba nie ma człowieka, któremu nie zdarzyło się kiedyś minąć z prawdą wobec bliskiej osoby. Człowiek ten mógł być nawet przekonany, że jego kłamstwo jest w dobrym celu i dlatego może być usprawiedliwione. Prześledźmy, czego najczęściej dotyczą kłamstwa w związku, i zobaczmy, czy da się ich uniknąć. A może są wpisane na stałe w naszą naturę i relacje?

kłamstwa w związku
Fot. Pexels.com

Czego dotyczą kłamstwa w związku?

Kłamstwa w związku mogą oczywiście dotyczyć każdej najmniejszej rzeczy. Ale jest pięć głównych kategorii, na które da się podzielić większość kłamstw.

1. Niewierność

Niewierność zwykle generuje w związku najwięcej kłamstw. Prawdę ukrywa się, zacierając ślady, utrzymując pozory i kreując historie, usprawiedliwiające spóźnienia, noce poza domem i tajemnicze telefony. Gdy zdrada zostanie zdemaskowana, świadomość kłamstw jeszcze pogarsza sprawę.

2. Uczucia

Kłamiemy też w kwestii uczuć. Deklarujemy miłość, choć w głębi mamy mnóstwo wątpliwości. A niekiedy ogrywamy chłód, choć w środku targają nami skrajne emocje. Choć partner jest nam bliski, to właśnie przed nim często chcemy ukryć, co czujemy naprawdę.

3. Pieniądze

Powodem kłamstw w związku są też pieniądze – a to z prostej przyczyny, że finanse na ogół, przynajmniej do pewnego stopnia, są wspólne. Nieprzewidziany wydatki, problemy finansowe, ale też zastrzyk gotówki mogą być tym, co chcemy ukryć za pomocą kłamstwa.

kłamanie partnerowi
Fot. Pexels.com

4. Przewinienia

Zdrada czy nieodpowiedzialne rozporządzanie wspólnymi finansami to oczywiście przewinienia, które maskujemy kłamstwami. Ale do tego dochodzą inne, mniejsze i większe, które powodują wyrzuty sumienia. Nałogi i szkody znajdują się na szczycie listy.

5. Kłamstwa w dobrej wierze

Wiele kłamstw w związku jest jednak w dobrej wierze. Chcemy coś ukryć po to, by nie martwić drugiej osoby, oszczędzić jej nerwów czy cierpienia i wziąć na siebie całe brzemię. Takie kłamstwa dotyczą np. stanu zdrowia i choć założenie jest szlachetne, finalnie nieszczerość powoduje nie mniej bólu.

Czy da się nie kłamać w związku?

Cóż, prawdopodobnie nikomu się nigdy nie uda być zawsze szczerym wobec bliskiej osoby. Warto jednak zastanowić się nad konsekwencjami, jeśli prawda wyjdzie na jaw, i ocenić ich powagę.

Często kłamiemy, bo boimy się konfrontacji i nie chcemy sprawiać przykrości, ale w rzeczywistości tylko odkładamy to, co nieuniknione, a kłamstwa powodują jedynie, że na koniec skutki są dużo bardziej dotkliwe.