w

Jak wygląda związek? Poznaj 10 etapów, które przechodzą pary

O tym, że związek to stały proces pisaliśmy już wielokrotnie. Według profesora Marka Knappa, który specjalizuje się w psychologii relacji, wyróżnił 10 etapów związku, które przechodzi każda para – od zakochania, do ewentualnego rozstania. Czy znasz je wszystkie? A może już je przechodziliście?

fot. Canva
fot. Canva

Inicjacja

To faza poznawania się nawzajem. Pierwsze randki, uśmiechy i pocałunki. To tutaj decydujecie, czy chcecie tę znajomość kontynuować.

Eksperymentowanie

Etap, w którym związek zaczyna się nieco rozkręcać. Nie ma tu jeszcze miłości, ale zdecydowanie zaczynacie widzieć na nią potencjał.

Intensyfikacja

To zdecydowanie jedna z przyjemniejszych faz, kiedy romantyzm mocno się rozwinął. Odczuwamy tutaj mocniej, silniej i namiętniej. Nie mamy w ogóle dość drugiej osoby.

Integracja

Czas na układanie wspólnego życia, krok po kroku. To często moment, w którym decydujemy się również na wspólne mieszkanie.

Wiązanie

Ta faza sprawia, że zaczynamy myśleć o kolejnych etapach. W większości relacji powoduje, że ludzie się zaręczają i biorą ślub.

fot. Canva
fot. Canva

Różnicowanie

W ten etap wchodzą pary, między którymi nie wszystko układa się pomyślnie. Zaczynamy widzieć między sobą pewne różnice, co rodzi konflikty. Tutaj związek może się już rozpaść.

Ograniczanie

Kiedy para nie podejmuje wspólnie decyzji, a opiera się tylko na własnym zdaniu, myśląc o przyszłości jako „ja”, a nie „my”, to właśnie ten etap.

Stagnacja

Brak rozmów na temat problemów w relacji i jakiejkolwiek komunikacji pomiędzy partnerami. Mijanie się i wieczne wahanie – odejść, czy jeszcze zostać?

Unikanie

Trwałe oddalenie się od siebie dwóch osób, często również separacja, czy wyprowadzka oznaczająca zazwyczaj jedno…

Rozwiązanie umowy

Decyzja o rozpoczęciu nowego życia, każdy idzie w swoją stronę.