w

Kiedy nadmierne oczekiwania niszczą Twój związek

W ostatnich czasach sporo mówi się o dbaniu o własne potrzeby. Kobiety są coraz bardziej samoświadome i nie chcą wchodzić w związki, które nie spełniają ich oczekiwań. I choć jest to całkiem mądre podejście, czasami zaciera się granica pomiędzy realnymi wymaganiami a oczekiwaniami, które w wielu przypadkach mogą przynieść tylko rozczarowanie. Gdzie leży wspomniana granica i kiedy nadmierne oczekiwania mogą zniszczyć Twój związek?

fot. pixabay.com

Chcesz, aby Twój partner w pełni Cię rozumiał

Kiedy przeżywasz kłótnię z koleżanką, problemy w pracy lub po prostu masz gorszy dzień, pragniesz, aby Twój partner w pełni zrozumiał Twoje uczucia. Mimo że jest obok i uważnie Cię słucha, denerwujesz się, jeśli to co mówi wcale Ci nie pomaga. Musisz wiedzieć, że nawet najbardziej empatyczna osoba czasami może mieć kłopot z przyjęciem perspektywy drugiej osoby. Jeśli Twój partner nie bagatelizuje Twoich problemów, nie ma powodu, aby zarzucać mu brak odpowiedniej pomocy. Pamiętaj, że nie wszyscy mają kompetencje do udzielenia komuś psychicznego wsparcia, co wcale nie oznacza, że tej osobie na Tobie nie zależy.

Masz w głowie idealny obraz związku

Twoje oczekiwania zdecydowanie mogą zniszczyć romantyczną relację, jeśli nie pozbyłaś się ze swojej głowy idealnego obrazu związku. Być może wydaje Ci się, że udany związek to tylko taki, w którym nigdy nie dochodzi do kłótni. Albo taki, gdzie partnerzy zawsze są zgodni co do formy wspólnego spędzania czasu. Pamiętaj, że ludzie wcale nie muszą dzielić swoich pasji, aby byli ze sobą szczęśliwi. W niemal każdym związku dochodzi też do różnicy zdań i wynikających z tego kłótni. Najważniejsze nie jest to, aby być idealnie zgranym, lecz to, żeby umieć poradzić sobie z zauważonymi różnicami.

Wychodzisz z założenia, że partner wszystkiego się domyśli

Nadmierne oczekiwania wywodzą się również z podejścia, według którego myślisz, że partner powinien domyślić się, czego od niego chcesz. Jeśli po męczącym dniu marzysz, aby ktoś zrobił Ci kubek gorącej herbaty, po prostu o tym powiedz, zamiast ubolewać, że Twój ukochany nie wykonuje sam z siebie miłych gestów. Otwartość w związku jest o wiele lepsza, niż zakładanie, że ktoś będzie czytał nam w myślach.

Pragniesz zaspokajania wszystkich Twoich potrzeb

Dbanie o swoje potrzeby jest ważne, jednak warto wiedzieć, że to my sami w głównej mierze jesteśmy odpowiedzialni za ich zaspokojenie. Jeśli masz potrzebę nadmiernego kontaktu ze swoim ukochanym, zastanów się z czego taka potrzeba może wynikać. Być może przyczyną są Twoje nierozwiązane problemy z przeszłości i lepiej zrobisz, kiedy się nad nimi pochylisz, niż kiedy będziesz oczekiwać, że to partner zaspokoi emocjonalne braki z dawnych lat.