w

Jesteś w związku z narcyzem? Czy taka relacja się uda?

Narcyzm to uwielbienie samego siebie i przekonanie o tym, że jest się pod każdym względem lepszym od innych. Narcyzi to zapatrzeni w siebie egocentrycy, którym obce są pojęcia empatii czy współczucia. Są oni, ich potrzeby, następnie długo nic, a na samym końcu – drugi człowiek, którego z reguły jednak nie szanują. Jesteś w związku z narcyzem? Czy ta relacja ma szanse na przetrwanie?

Czy Twój partner to narcyz? Oto jak go rozpoznać!

Na pierwszy rzut oka dość trudno odróżnić narcyza od osoby po prostu zbyt pewnej siebie lub wręcz przeciwnie: niepewnej, która przerysowanym zachowaniem próbuje zamaskować swoją nieśmiałość.

W pierwszym kontakcie narcyzi nie zdradzają także swojej osobowości – na coraz więcej pozwalają sobie dopiero z biegiem czasu.

Jeżeli Twój partner:

    • patrzy na ludzi z wyższością;
    • uważa, że inni się na niczym nie znają, a on sam zrobiłby to i owo najlepiej;
    • zwraca się do innych pogardliwie;
    • lekceważy potrzeby innych i uważa, że najważniejsze są jego zapotrzebowania;
    • różne sytuacje ocenia w systemie „zerojedynkowym” – coś jest czarne albo białe, dobre albo złe (narcyz nie potrafi wypośrodkować i nie istnieją dla niego odcienie szarości);
    • uważa się za idealnego pod każdym względem i nie uznaje krytyki;
      zwrócenie mu uwagi odbiera jako atak i robi się nerwowy,

to bardzo możliwe, że masz do czynienia z narcyzem. To samouwielbienie i przekonywanie innych co do swojej idealności sprawia, że osoba z tymi cechami jest zwykle samotna.

Nikt nie lubi przecież wchodzić w bliższą relację z kimś, kto nie szanuje nikogo, poza sobą.

Związek z narcyzem – kontynuować, czy się ewakuować?

Partnerska relacja z narcyzem jest bardzo trudna. W końcu jest on skupiony na sobie i chce tylko brać, nie dając jednocześnie zbyt wiele.

Narcyz szuka uwagi, docenienia i pochwał, jednak na potrzeby drugiej połówki pozostaje obojętny. Jest to relacja wyniszczająca, którą można przypłacić utratą pewności siebie.

Narcyza trudno jest skłonić do leczenia – nie widzi on w swoim zachowaniu niczego złego i uważa, że problem mają inni, ale nie on.

Z tego względu większość związków z narcyzami rozpada się, ponieważ druga strona nie wytrzymuje takiej dysproporcji w okazywaniu zainteresowania i zaspokajania potrzeb.