w

Jeśli posiadasz te cechy, dasz sobie radę w życiu!

Istnieje szereg cech osobowości, które choć szlachetne, utrudniają życie w pełnym wyzwań społeczeństwie. Na drugim krańcu są z kolei cechy, których posiadanie zdecydowanie pomaga w codziennym funkcjonowaniu i ułatwia pokonywanie życiowych przeszkód.

Które z nich sprawiają, że człowiek potrafi stawiać czoła trudnościom i osiąga to, czego pragnie?

Umiejętność stawiania granic

Człowiek, który potrafi stawiać granice nigdy nie da sobie „wejść na głowę”. Jest zdrowym egoistą i jeśli sytuacja nie wymaga inaczej, na pierwszym miejscu stawia zadbanie o własne dobro. Jeśli czyjeś prośby kolidują z jego potrzebami, potrafi odmówić bez walczenia z ciążącym poczuciem winy. Rezygnuje również z kontaktów, które działają na niego niekorzystnie i nie daje się wciągać w utarte konwenanse.

Zdolność do pogodzenia się z porażkami

Niezwykle istotną cechą, która sprawia, że dana osoba stale się rozwija jest zdolność do pogodzenia się z popełnionymi błędami i porażkami. Ludzie rozpamiętujący przeszłość i nieustannie zastanawiający się „co by było gdyby” nie potrafią zamknąć za sobą określonych rozdziałów, a swoją energię skupiają na uczuciu braku. Mają żal do otoczenia, losu lub do samego siebie.

Z kolei przyjęcie porażek jako życiowych lekcji i pogodzenie się z nimi jest zdolnością, która zdecydowanie pomaga w życiu.

Poczucie sprawstwa

Upatrywanie przyczyn swoich sukcesów lub porażek w swoim własnym zachowaniu, czyli posiadanie poczucia sprawstwa, jest niezwykle przydatną cechą. Mając świadomość wpływu na swój los jesteśmy w stanie nim odpowiednio sterować. Osoby, które u źródeł wszelkich wydarzeń stawiają szczęście lub zwykły przypadek mają zdecydowanie mniejsza motywację, aby „brać sprawy w swoje ręce”.

Wiara w ludzi

Niezwykle ważną cechą, która pomaga w życiu jest również optymistyczne nastawienie do ludzi i wiara w to, że można na nich polegać. Mając przeświadczenie, że ludzie są wartościowi i warci uwagi jesteśmy w stanie zauważać ich atuty i przyciągamy tych, którzy są nam przychylni.