w

Jak zaakceptować to, czego nie możemy zmienić

Kiedy był ostatni raz jak pomyślałeś o rzeczach w Twoim życiu, które są poza Twoją kontrolą? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na pewne kwestie nie masz wpływu? Czy naprawdę musimy spędzać tak dużo czasu i wkładać tak wiele wysiłku w rzeczy, których zmienić nie możemy?

Przecież mamy wystarczająco dużo innych problemów na głowie, tych jak najbardziej realnych oraz tych, z którymi możemy coś zrobić.

fot. pexels.com

Co możemy zrobić, aby w końcu skupić się na rzeczach, które są od nas zależne i przestać w końcu zaprzątać sobie myśli tymi sprawami, na które nie mamy wpływu? Jest na to kilka sposobów.

Przyjmij do wiadomości, że czegoś nie jesteś w stanie zmienić

W życiu napotykamy na wiele sytuacji, na które nie mamy żadnego wpływu i nie możemy ich zmienić. Pomyśl o tych wszystkich tragicznych wydarzeniach ze świata, którymi jesteś na co dzień bombardowany, jedyne co robisz to martwisz się lub rozpaczasz. To umartwianie spowoduje tylko, że będziesz miał mniej siły, aby zmierzyć się z realnymi problemami Twojego codziennego życia.

Zaakceptuj sprawy takimi, jakimi są

To nie są wcale puste słowa. Nawet po najbardziej bolesnych doświadczeniach, jakim na przykład jest śmierć bliskiej osoby przychodzi akceptacja.

Wykorzystaj to doświadczenie najlepiej jak potrafisz

Jeżeli doświadczasz utraty kogoś bliskiego to zamiast gniewać się na cały świat i pogrążać w rozpaczy, wspominaj te wszystkie piękne chwile, które spędziliście razem. Bądź wdzięczny za ten cały czas, który dany był Ci z tą osobą.

Nie rozpaczaj

Długotrwałe rozpaczanie działa na nas w sposób bardzo destrukcyjny. Być może nadszedł ten moment, kiedy powinieneś przestać rozpaczać i ruszyć do przodu, ale żeby to zrobić musisz podjąć świadomą decyzję. Daj sobie jeszcze kilka dni na żal i smutek, a potem otrzyj łzy i spróbuj żyć od nowa.

Bądź wdzięczny

Wdzięczność pomoże uleczyć Twoje rany. Gdy potrafisz być wdzięczny za rzeczy, które sprawiają Ci ból to dochodzisz to takiego momentu w swoim życiu, kiedy to Ty znowu przejmujesz nad nim kontrole.