w

Jak przestać się zamartwiać? 5 sposobów na uspokojenie umysłu

Obsesyjne myśli i długotrwałe tworzenie w głowie czarnych scenariuszy bywają prawdziwą zmorą niejednego człowieka. Nadmierne zamartwianie się może znacząco wpłynąć na jakość ludzkiego życia. Zabiera energię, zwiększa poziom stresu i wyzwala uczucie lęku, które blokuje przed podejmowaniem jakichkolwiek działań. Człowiek, który bezustannie się zamartwia, trwoni swój czas na analizowanie wyimaginowanych sytuacji, pozwalając tym samym, aby życie tu i teraz przeciekało mu przez palce.

Jeśli masz na swoim koncie sytuacje, w których zmartwienia zawładnęły twoim umysłem, już czas postawić temu kres. Co możesz zrobić?

Przeanalizuj dotychczasowe wydarzenia

Zastanów się ile z wytworzonych przez ciebie czarnych scenariuszy znalazło odbicie w realnym życiu. Jeśli dobrze przyjrzysz się wszystkim wydarzeniom, najprawdopodobniej okaże się, że zdecydowana większość nie miała nic wspólnego z twoimi wcześniejszymi wyobrażeniami.

Stwórz najgorszy możliwy scenariusz

Kiedy jakieś zmartwienie blokuje cię przed podjęciem działań, zastanów się… co najgorszego może się wydarzyć. W wielu przypadkach stworzenie najczarniejszego scenariusza pokaże ci, że nawet najgorsze możliwe konsekwencje nie są końcem świata. Oprócz tego, w pewnym momencie możesz wręcz poczuć absurdalność swoich wymysłów, dzięki czemu pojawi się u ciebie odrobina dystansu do całej sytuacji.

Opowiedz o swoich zmartwieniach bliskim

Bardzo często pewne sytuacje urastają w naszych oczach do problemu wielkiej rangi, podczas kiedy obiektywnie nie są niczym nadzwyczajnym. Warto więc czasem podzielić się swoimi przemyśleniami z bliskimi, którzy pomogą ci wrócić na ziemie, gdy za bardzo odpłyniesz w swoim czarnowidztwie.

Ogranicz dostęp negatywnych informacji

Kiedy z każdej strony bombardują cię informacje o nieszczęśliwych wypadkach, konfliktach i innych przykrych wydarzeniach, nie sposób myśleć w pozytywny sposób. Twój umysł zostaje ukierunkowany na to, aby się irytować lub zamartwiać. Sposób, aby temu zaradzić, jest niezwykle prosty. Ogranicz swoje korzystanie z różnego rodzaju mediów i sam decyduj o tym, co będzie zaprzątało twoją głowę, a co nie.

Kontroluj swoje myśli

Wyłapuj swoje negatywne myśli i nie pozwól im się rozwijać! Możesz przekierować swoją uwagę na coś innego lub zaakceptować swoją obawę, ale postanowić nad nią nie rozmyślać. Początkowo może wydawać ci się to trudne, ale kiedy wejdzie w nawyk, zobaczysz zdumiewające efekty.