w

Jak poprawić związek? 6 skutecznych sposobów

Związek, by był trwały i szczęśliwy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, o której często zapominamy. A przecież wystarczy czasami tylko kilka nowych, drobnych nawyków, by wprowadzić pozytywne zmiany w relacji. Dziś powiemy sobie o tym, jak poprawić związek dzięki 6 sposobom, które wpłyną na jego jakość.

jak poprawić związek
Fot. Pexels.com

Po co poprawiać relację?

Szczególnie początki związku to zwykle sielanka, która trwa nawet kilka miesięcy. To daje złudne wrażenie, że tak będzie już zawsze. Niestety, ani się obejrzymy, a mamy wrażenie, że relacja się kompletnie popsuła. Nie musiało tak jednak być.

Związek wymaga tego, by o niego nieustannie dbać. Musimy na bieżąco aktualizować swoją wiedzę o partnerze, o nas samych i adaptować się do nowych sytuacji. Wyzwaniem może być każda trudność, ale też sam fakt, że po pewnym czasie początkowe emocje opadają i nie wszyscy radzą sobie z coraz bardziej dominującym przyzwyczajeniem.

Tak czy inaczej, każdy powód jest dobry, by pracować nad związkiem i go poprawiać. Przyniesie to konkretne korzyści w przyszłości, z których czerpać będą obie strony.

Jak poprawić związek – 6 sposobów

Zobaczmy teraz, jak poprawić związek za pomocą 6 sposobów, które w każdym przypadku przyniosą długotrwałe, pozytywne zmiany.

jak poprawić relację
Fot. Pexels.com

1. Rozmowa na każdy temat

Kluczem to udanego związku jest rozmawianie. Pamiętajmy, że nie wystarczy wymieniać się informacjami koniecznymi do codziennego funkcjonowania. Chodzi o to, by aktualizować wiedzę o partnerze i dzielić się z nim własnymi przeżyciami. Rozmawiajcie o swoich uczuciach, opinii na różne tematy i dyskutujcie przed podjęciem decyzji.

2. Chodzenie na randki

Znakomitym sposobem na odświeżenie atmosfery w związku jest powrót do zwyczaju chodzenia na randki. Nie jest on zarezerwowany tylko na pierwszych miesięcy związku. Relacja będzie się układać znacznie lepiej, gdy będziecie znajdywać czas dla siebie i wspólnej przyjemności.

3. Pielęgnowanie bliskości

Budowanie bliskości początkowo jest ekscytujące, a potem powszednieje, przez co fizycznie się od siebie oddalamy. Nie pozwól na to i dbaj o bliskość codziennie, poprzez drobne gesty będące dowodem twoich uczuć.

4. Realizacja wspólnych celów

Wspólne cele i pespektywa na przyszłość cementują związek. To znak, że zmierzacie w tym samym kierunku i oboje będziecie pracować nad osiągnięciem waszych celów. Warto się nad nimi zastanowić i upewnić, czy faktycznie je podzielacie.

5. Okazywanie zaufania

Zaufanie jest jednym z najważniejszych filarów udanego związku. To nie tylko brak zazdrości, ale też pokazywanie partnerowi, że możemy mu powierzyć ważne zadania i podejmowanie decyzji, bo mu ufamy.

6. Odpuszczanie

Na koniec nieoczywista rzecz. Czasami w związku trzeba odpuścić. Nie próbuj nikogo zmieniać na siłę – naucz się go akceptować albo rozstań się. Nie pielęgnuj urazy i konfliktów, za to wybaczaj i skup się na teraźniejszości i przyszłości.