w

Jak okazywać czułość na 5 uniwersalnych sposobów

Wydawałoby się, że każdy rozumie, dlaczego warto okazywać sobie czułość w związku. Wbrew pozorom jednak nie jest to takie proste, szczególnie kiedy mija już początkowy okres zakochania i motyli w brzuchu. Często nie wiemy, co to znaczy być czułym, i nie trafiamy w potrzeby drugiej osoby. Dowiedz się, jak okazywać czułość poprzez 5 uniwersalnych gestów.

jak okazywać czułość
Fot. Pexels.com

Dlaczego czułość jest ważna i dlaczego jej brakuje?

Czułość to ten element, który często wnosimy do związku na podstawie swoich doświadczeń z dzieciństwa. Osoby, które doświadczyły czułości ze strony rodziców, nie mają z nią problemu i analogicznie jest z tymi, które tej czułości dostawały za mało.

Niekiedy zaniedbujemy czułość, bo wydaje nam się, że wystarczy tylko bliskość fizyczna czy atrakcyjność i dostarczanie nowych bodźców. A prawda jest taka, że czułość i ciepło spajają i sprawiają, że czujemy się ze sobą dobrze i bezpiecznie.

Jak okazywać czułość – 5 sposobów

A oto 5 sposobów na okazywanie czułości. To nie tylko proste gesty – to też umiejętność odpowiedniego zachowania się w niektórych sytuacjach.

okazywanie czułości
Fot. Pexels.com
  1. Ciepło – czułość można wyrazić ciepłym uśmiechem, dobrym słowem, czy tworząc wokół siebie bezpieczną, pełną akceptacji i pozytywnych uczuć atmosferę.
  2. Pieszczoty – dotyk jest podstawą okazywania czułości. Jest ważny zarówno w formie drobnych, przelotnych, codziennych gestów, jak i podczas bardziej intymnych sytuacji. Ma na celu sprawienie drugiej osobie przyjemności przy jednoczesnym przekazaniu miłości.
  3. Obecność – czasami, żeby okazać komuś czułość, wystarczy być. Doceniają to zwłaszcza mężczyźni, którzy niekoniecznie chcą, by w trudnych chwilach kobieta ciągnęła ich za język, ale żeby okazała wsparcie swoim milczącym zrozumieniem i tym, że jest, gdy będzie jej potrzebował.
  4. Zachwyt – mniej oczywistym przejawem czułości jest również swego rodzaju zachwyt drugą osobą. To patrzenie na nią z miłością, dumą i podziwem, docenianie jej starań, chwalenie jej i spoglądanie z zachwytem na jej ciało.
  5. Przestrzeń – czułość nie zawsze musi wiązać się z bliskością. Niekiedy fakt, że umiemy komuś zrobić miejsce dla jego emocji i dla jego spraw, jest także tego przejawem.