w

Inteligentne osoby mają mniej przyjaciół? Są na to dowody!

Co ma nasze życie towarzyskie do inteligencji? Zdaniem naukowców z Londynu całkiem sporo. Zauważyli oni interesujące zależności między poziomem IQ, a relacjami interpersonalnymi. Okazało się, że można dojść do pewnych wniosków, obserwując, ilu mamy znajomych i jak często ich widujemy. Konkluzja była taka: inteligentne osoby mają mniej przyjaciół.

inteligentne osoby mają mniej przyjaciół
Fot. Pexels.com

Ale o co w tym wszystkim chodzi?

Badanie zostało przeprowadzone na grupie młodych, dorosłych ludzi i dotyczyło między innymi poziomu szczęścia i satysfakcji życiowej. Okazało się, że osoby z wyższym IQ mają znacznie węższe grono przyjaciół, które rzadziej widują. Co więcej, te same osoby, spędzając więcej czasu ze znajomymi, wcale nie czuły się szczęśliwsze.

Stereotyp geniusza-samotnika nikogo raczej nie dziwi. Nie każdy jednak chciałby zostać zaklasyfikowany do tych mniej inteligentnych ze względu na szerokie grono znajomych i bujne życie towarzyskie. Spróbujmy się temu lepiej przyjrzeć.

Inteligentne osoby mają mniej przyjaciół – przyczyny

Statystycznie osoby z wysokim IQ musiały mieć bardziej introwertyczne osobowości, ale nie tylko. Są one również dość wybredne, stąd nie znajdują czasu na powierzchowne znajomości, a tylko na starannie wyselekcjonowanych przyjaciół. To tacy, którzy są podobni do nich samych, a przy tym kontakty z nimi są w jakiś sposób interesujące.

Poza tym inteligentne osoby dużo lepiej sobie radzą w okolicznościach, które wielu innych, „przeciętnych” ludzi unieszczęśliwia – jak np. samotność w dużym mieście. Taka osoba potrafi spędzać czas sama ze sobą, nie próbuje się nikomu przypodobać, a przy tym ma swoje priorytety, takie jak choćby samorozwój.

Nie dajmy się zwariować…

inteligentni nie mają przyjaciół
Fot. Pexels.com

Oczywiście, nie należy brać tych badań bardzo mocno do siebie. Przede wszystkim osoby inteligentne to nie tylko te z wysokim IQ – pod uwagę powinniśmy brać też inne czynniki, jak choćby inteligencję emocjonalną, która sprzyja tworzeniu satysfakcjonujących relacji interpersonalnych. Poza tym inteligentny ekstrawertyk nie będzie się raczej zamykał na kontakty ze znajomymi.

Prawda jest taka, że każdy czegoś innego potrzebuje do odczuwania szczęścia. Nie zawsze jest to powiązane z inteligencją, ale jeśli koncentrujemy się np. na pracy i nauce, siłą rzeczy mamy mniej czasu na kontakty towarzyskie. Na pewno nie ma powodu, by ograniczać swoje znajomości po to, by wydawać się bardziej inteligentnym 😉