Zakochanie… kto z nas nie pamięta tego niezwykłego stanu i uczucie motylków w żołądku na samą myśl o drugiej osobie? Chociaż często wynosi nas na wyżyny, może również powodować ogrom cierpienia, niczym u książkowego Wertera. Ile trwa ten stan, który psychologia kojarzy przede wszystkim z hormonami szczęścia?
Czym jest zakochanie?
Mówi się, że zakochanie to swego rodzaju stan emocjonalny, któremu towarzyszy radość, spełnienie, szczęście i motyle w żołądku. Ma on na tyle mocne działanie na organizm, że może prowadzić do podejmowania błędnych decyzji. Zakochanie można rozpoznać poprzez pewne uczucie dyskomfortu, jąkanie się, brak kontroli nad emocjami czy też nagłe stany bladości.
Bezpośrednim zjawiskiem, które pojawia się przed zakochaniem, jest pociąg seksualny. Wówczas wzrasta poziom testosteronu oraz estrogenu (odpowiednio u mężczyzn i kobiet), zwiększając w ten sposób pożądanie. Objawia się to szybszym biciem serca, poceniem się i zwiększonym odczuwaniem przyjemności.
Ile trwa przeciętne zakochanie?
To niesamowite, że naukowcy byli w stanie określić ramy czasowe zakochania. Według podanych przez nich informacji, stan ten może utrzymywać się od około tygodnia, nawet do roku. Czas trwania uzależniony jest również od wieku osób, które się zakochują. Im są oni młodsi, tym zakochanie trwa krócej, ale zdecydowanie mocniej, intensywniej.
Warto pamiętać, że zakochanie to połączenie pociągu seksualnego oraz więzi emocjonalnej, która rozwija się z każdym dniem relacji. Eksperci twierdzą, że po akceptacji wartości drugiego człowieka i jego osobowości, zakochanie możesz dopiero przekształcić się w miłość.